Opublikowano: 1 listopada 2020 Autor: red. Komentarze: 0
Koniec Endomondo

Jeśli nie posiadacie zegarka sportowego to z pewnością używacie Endomondo lub Stravy. Pozostałe aplikacje sportowe mają w Polsce zdecydowanie mniej użytkowników niż te dwie platformy. Sporym zaskoczeniem i z pewnością złą wiadomością jest zamknięcie Endomondo, które nastąpi z końcem tego roku.

Powody wyłączenia Endomondo

Endomondo zostało założone jako witryna internetowa w roku 2007 w Danii. W roku 2015 zostało kupione przez Under Armour, amerykańską firmę produkującą odzież sportową, za 85 mln$. Tego roku Under Armour zakupił też MyFitnessPal oraz MapMyFitness. Tę pierwszą sprzedano właśnie ze stratą 100 mln$ za 374 mln$. Ta druga pozostanie w rękach Under Armour jako ich główna platforma, gdyż ma kilkukrotnie więcej pobrań miesięcznie od Endomondo. Powodem sprzedaży MyFitnessPal oraz zamknięcia Endomondo są problemy finansowe w których znalazła się firma Under Armour w związku z pandemią Covid-19.

Co ciekawe, sama historii marki Under Armour nie jest długa, sięga bowiem 1996 roku. W 2015 roku postanowiono kupić na raz aż trzy platformy zrzeszające sportowców na raz, ale jak widać nie było to aż tak dobrym biznesem. Trudno powiedzieć, czy Under Armour liczyło na wielki wzrost popularności aplikacji czy chcieli reklamować poprzez nie swoje produkty.

Reklama ze strony www.underarmour.eu

Ciężko zachęcić użytkownika do używania aż trzech tak podobnych platform na raz. Dodatkowo każda aplikacja posiada bardzo zbliżone logo. Jak widać na powyższej grafice, to marka Under Armour miała „wpadać w oko”.

Przeniesienie danych z Endomondo

Jak uratować swoją historię treningów? Endomondo zachęca do założenia konta na MapMyRun i przeniesienie danych właśnie tam. Będzie to możliwe do 31 marca 2021. Przezorny użytkownik straci zapewne jednak zaufanie do firmy, która pozbyła się jednej ze swoich flagowych aplikacji, a drugą po prostu zamknęła. Jeśli nie decydujemy się na zakup zegarka sportowego jak Garmin, który posiada własną platformę treningową pozostają nam takie aplikacje Strava czy TrainingPeaks.

Aby przenieść dane w ustawieniach Endomondo łączymy konto z innymi platformami. Warto jednak pamiętać, że konto Endomondo potrafi w większości jedynie importować dane. Oznacza to, że po połączeniu np. z Garmin Connect to treningi z Garmina będą trafiały do Endomondo, a nie odwrotnie. Autmoatyczna wysyłka jest możliwa jedynie do MapMyRun.

Dlatego aby wysłać dane i pominąć MapMyRun musimy użyć platformy tapiriik.com. Pozwala ona na pobranie danych z Enodmondo i przesłanie ich np. do Stravy, Garmin Connect, SportTracks czy TrainingPeaks.

Logując się do Endomondo poprzez www (niestety w aplikacji połączenie kont nie działa) wybieramy Ustawienia i następnie „Połącz”. Kolejnym krokiem jest wybranie platformy tapiriik i zalogowanie się.

Po połączeniu pokaże się zielony baner. Po zalogowaniu się do dwu platform, co zostało pokazane na grafice poniżej, możemy rozpocząć synchronizację danych.

Zamknięcie aplikacji Endomondo pokazuje, że darmowe aplikacje nie są wieczne i mogą zniknąć bez ostrzeżenia w krótkim czasie. Strava od jakiegoś już czasu podbiera funkcjonalności z darmowej wersji konta i przenosi je do funkcjonalności Premium. Aby korzystać z rozbudowanych możliwości platformy Garmin Connect czy Polar Flow musimy z kolei posiadać zegarki tych firm. Natura nie lubi jednak próżni i spodziewam się, że prędzej czy później narodzi się nowy startup oferujący (przynajmniej na początku) ciekawe możliwości sportowe dla każdego użytkownika.

Dyskusja