Opublikowano: 12 sierpnia 2020 Autor: red. Komentarze: 0
Garmin Montana 700

Po chwilowej „zadyszce” spowodowanej cyberatakiem Garmin wznawia prezentowanie nowych produktów. Urządzenia Garmin Montana 700, 700i oraz 750i to pierwsze ogłoszone w tym roku produkty z segmentu turystycznego. Aż dwa z nich oznaczone literką „i” w nazwie będą posiadały możliwość komunikacji satelitarnej poprzez Iridium. Amerykański producent produkty wyposażone w taką formę komunikacji sygnuje jako grupę „inReach”.

Seria Garmin Montana

Montany mają wiele zastosowań, są używane zarówno na motocyklach, quadach, w samochodach off-roadowych, a także w turystyce pieszej. Jednak w tej ostatniej, ze względu na swoją wielkość, sprawdzają się najmniej. Seria Montana wyróżnia się największym 5-calowym ekranem oraz możliwością pracy na trzech bateriach AAA lub na akumulatorze Li-ion (zawsze w komplecie). Dodatkowo Montany mogą pracować w orientacji pionowej jak i poziomej. Producent przewidział do tej serii sporą liczbę uchwytów pozwalających zamontować je w samochodzie, motocyklu czy nawet na łodzi. Niektóre z uchwytów mają możliwość podpięcia do zasilania z akumulatora. Są także kompatybilne z uchwytami Ram-Mounts.

Montana 700i

Jakie nowości trafiły do Garmin Montana serii 700?

Poniżej wymienimy wszystkie te które różnią Montany 700 w stosunku do serii 600.

  • Załadowane mapy CityNavigator (tylko w Montanach 700i/750i) z funkcjami wcześniej niedostępnymi w urządzeniach turystycznych jak: ograniczania prędkości oraz asystent pasa ruchu,
  • Mapy TopoActive Europe (z bezpłatną aktualizacją),
  • Pobieranie obrazów BirdsEye Direct, pogoda na urządzeniu, łączność Wi-Fi (te funkcje wcześniej pojawiły się w GPSMAP 66s),
  • Waga: 397 g/410 g (700/700i) z akumulatorem; dla porównania Montana 680 z akumulatorem waży 289g,
  • Zgodność z normą wojskową MIL-STD-810G,
  • Pamieć wewnętrzna 16 GB + gniazdo na kartę microSD,
  • Dioda LED (funkcja światła oraz nadawania SOS),
  • Czas pracy do 18 godzin lub do 2 tygodni w trybie ekspedycji (rzadsze taktowanie GPS); wysyłanie pozycji przez komunikator satelitarny nie zmienia znacząco czasu pracy,
  • Współpraca z aplikacją mobilną Garmin Explore oraz możliwość śledzenia psów (Garmin Alpha),

Nowe modele posiadają 5 calowe ekrany dotykowe. Poprzednicy – Montany 600 i 680 posiadały ekran 4 calowy.

Technologia inReach

Odkąd kilka lat temu Garmin przejął firmę DeLorme sukcesywnie rozwija linię produktów wyposażonych w łączność satelitarną. Obecnie w ofercie firma posiada niewielkie urządzenia inReach Mini, turystyczny GPSMAP 66i oraz morski 86i. Montana będzie pierwszym urządzeniem mogącym służyć zarówno do nawigacji po drogach, bezdrożach jak i do komunikacji satelitarnej.

Do czego przydaje się komunikacja satelitarna w Garmin Montana?

Pozwala ona na kontakt poprzez wiadomości SMS na całej kuli ziemskiej niezależnie od zasięgu telefonii GSM. Dodatkowo możemy także przesyłać naszą pozycję w wybranych interwałach, np. co 10 minut i pozwolić śledzić naszą pozycję wybranym osobom. Najważniejszą jej funkcją jest jednak możliwość nadania sygnału SOS w celu wezwania pomocy. Poprzez urządzenia inReach pobierzemy także dane pogodowe (także morskie).

Różnica pomiędzy komunikatorem satelitarnym jakim jest Montana 700i a telefonem satelitarnym jest to, że przez komunikator nie możemy rozmawiać, tylko wysyłamy wiadomości. W terenie jednak komunikator jest o wiele mniejszy, a jego bateria wystarcza na wiele dłużej. Dodatkowo jest odporny na warunki atmosferyczne i spełnia dodatkowo wiele innych funkcji.

Nawigacje Montana 700i oraz 750i działają jako nawigacje bez konieczności aktywacji komunikatora satelitarnego. Aby jednak skorzystać z możliwości jakie daje inReach należy najpierw założyć konto, zdefiniować numery alarmowe oraz opłacić abonament.

Dostępność i cena Garmin Montana w Polsce

Najnowsze nawigacje Montana pojawią się w sprzedaży w Polsce już przeciągu kilku najbliższych dni. Ceny to kolejno: 2789 zł Montana 700, 3259 zł Montana 700i oraz 3719 zł Montana 750i.

Co wybrać: Montana, a może Overladner lub Zumo?

Przy cenie 3259zł Montana 700i stanowi ciekawą alternatywę dla modelu Garmin GPSMAP 276cx, również 5 calowego. Przy podobnej cenie w Montanie otrzymujemy mapy do nawigowania po drogach CityNavigator oraz możliwość komunikacji satelitarnej. Zaletą dla niektórych użytkowników będą jednak klawisze w 276cx.

Montany mogą także być alternatywą dla modelu Garmin Overlander, który posiada jednak dużo większy, 7 calowy ekran. Overlander jest urządzeniem zaprojektowanym do użytku tylko w samochodzie, gdyż z racji wbudowanego głośnika nie jest tak wodoodporny jak Montany.

Najtrudniejszy wybór będą mieli motocykliści, dla których istnieje dedykowana linia Garmin Zumo, korzystniejsza cenowo od Montan. Te modele są od razu wyposażone w zestaw mocowań i ładowarek do motocykla (Ram-Mounts) oraz samochodu, a także łączą się z interkomami. Nie ma jednak obecnie w ofercie żadnego modelu Zumo wyposażonego w technologię inReach.

Dyskusja