Opublikowano: 12 sierpnia 2020 Autor: red. Komentarze: 12
Naprawa zegarka Garmin

Nasz codzienny kompan treningowy zepsuł się lub nie działa tak, jak działał do tej pory. Co robić? Jak żyć? W tym wpisie zebrałem garść porad, które pomogą rozwiązać problem z zegarkami Garmin.

Na początek dobra wiadomość. Są dwa główne i proste sposoby, które przywrócą zegarek do życia, na imię mają: soft i master reset. Jeśli one nie pomogą większość zegarków czeka wymiana (po)gwarancyjna w serwisie Garmina. Na końcu artykułu odnoszę się do częstych problemów nowych użytkowników zegarków. Choć błędne wskazania GPS czy barometru są denerwujące i mamy wrażenie, że to wina zegarka, prawda jest bardziej skomplikowana.

Metoda pierwsza – soft reset

Soft reset to po prostu najzwyklejszy reset. W praktyce „odcinamy” zegarkowi zasilanie, dzięki czemu uruchamia się on ponowne.

Kiedy go użyć?

Gdy urządzanie Garmin „zawiesiło” się. Pokazuje od kilku minut ten sam ekran, na przykład napis „Garmin”. Zegarek nie reaguje na przyciski.

Jak wykonać soft reset?

Na każdym urządzeniu Garmin (nie tylko na zegarkach) należy przytrzymać przycisk POWER przez ok. 20-30 sekund. W zegarkach, np. serii Garmin Fenix jest to zazwyczaj przycisk LIGHT, czyli lewy górny. W serii Edge i nawigacjach turystycznych to po prostu przycisk do włączania nawigacji. Nie można się zrażać i trzymamy przycisk aż do całkowitego zgaśnięcia ekranu. Soft reset działa zawsze więc jeśli nie udaje nam się go wykonać to trzeba po prostu dłużej przytrzymać klawisz.

Metoda druga – master reset (twardy reset)

Master reset to przywracanie ustawień fabrycznych w urządzeniu. Usuwa on całą historię, ustawienia, profile czy parowanie z telefonem. Zeruje wszystkie dane i podsumowania. Nie usuwa jednak ani map ani najnowszej wersji oprogramowania. Master reset kasuje dane wyłącznie z zegarka więc wszystkie zsynchronizowane dane w koncie Garmin Connect pozostają bezpieczne.

W jakich przypadkach wykonać master reset Garmina?

Zalecam wykonywanie master resetu profilaktycznie nawet co około rok-dwa w zależności od tego jak intensywnie użytkujemy urządzenie. Można porównać tę procedurę do regularnego czyszczenia komputera czy smartfona. Po jakimś czasie na urządzeniu zbierają się zapisane logi błędów, nieskasowane pliki tymczasowe i wiele innych, które spowalniają pracę zegarka.

Szczególnie warto wykonać master reset, gdy urządzenie działa powoli, szybko się rozładowuje, zawiesza się, wskazuje błędne dane, dzieją się „dziwne” rzeczy, które nie miały miejsca wcześniej. Master reset to pierwsza pomoc dla każdego urządzenia, którą jesteśmy w stanie wykonać sami i ciągu kilku chwil.

Jak przeprowadzić Master reset na urządzeniu Garmin?

Procedura Master resetu różni się w zależności od tego jaki dokładnie zegarek czy nawigację rowerową posiadamy. Dla większości zegarków procedura została pokazana na tym filmie. Jest ona także opisana w instrukcji użytkowania, należy jej szukać jako „przywracanie ustawień fabrycznych”. Jeśli te informacje nie pomogą najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę „master reset” + nazwa urządzenia. Znajdziemy instrukcję krok po kroku dla każdego Garmina.

Trzecia metoda – naprawa zegarka Garmin?

Jeśli urządzenie jest definitywnie uszkodzone, na przykład jest fizycznie zniszczone, uszkodził się ekran czy przycisk powyższe metody oczywiście nie pomogą. Jeśli czytasz ten artykuł oznacza to także, że urządzenie nie jest już także na gwarancji. Nic straconego. Masz dwie możliwości. Po pierwsze Garmin proponuje wymianę urządzenia na taki sam model w (zazwyczaj) sporo lepszej cenie. Odsyłamy zniszczone/zużyte urządzenie i otrzymujemy wymienione z dwuletnią gwarancją. Niestety starsze urządzenia nie są już wymieniane. Aby poznać cenę wymiany należy skontaktować się bezpośrednio z infolinią techniczną firmy Garmin

Infolinia techniczna Garmin Polska, numer telefonu +48 22 300 31 55

Przed kontaktem z serwisem przygotuj numer seryjny urządzenia.

Sprawdź gdzie znajdziesz numer seryjny Garmin.

Z kolei jeśli uszkodzenie jest możliwe do naprawienia – na przykład uszkodziliśmy gniazdo USB w nawigacji rowerowej czy turystycznej warto poszukać serwisu zajmującego się naprawą drobnej elektroniki (telefonów). Często będą oni w stanie za stosunkowo niewielką kwotę wymienić gniazdo i przywrócić urządzenie do życia. Jednak zegarki naprawić jest o wiele trudniej. Ze względu na miniaturyzację w procesie produkcji zazwyczaj nie da się manualnie wymienić czy naprawić pojedynczych elementów. Jednak doświadczeni elektronicy czy zegarmistrzowie potrafią rozebrać niektóre modele, aby np. przeczyścić przyciski czy wymienić baterię w zegarku.

Alpina
Nie każdy zegarek da się rozebrać na czynniki pierwsze

Jak poznać czy zegarek dobrze działa?

Czasami nie jest łatwo rozpoznać wadliwe działanie zegarka. Szczególnie jeśli mówimy o problemach z zapisem śladu GPS, pokazywaniem wysokości, temperatury czy też czasem pracy na baterii. W wielu przypadkach te problemy można albo rozwiązać za pomocą opisanej wyżej procedury master resetu albo…

Albo musimy zapoznać się ze sposobem działania systemów GNSS (jak GPS czy Galileo), sposobem określania przez zegarek wysokości itd. Niestety nie wszyscy wiedzą, że zarówno zapis pozycji na podstawie GPS jak i np. określanie wysokości jest obarczone wieloma czynnikami, które wpływają na jakość pomiaru i zapisu danych przez urządzenie.

Dokładność zapisu śladu na podstawie GPS, GLONASS, Galileo

W wypadku śladu GPS trzeba powiedzieć, że w najlepszych możliwych do uzyskania warunkach dokładność określania pozycji w systemach GPS, GLONASS i Galileo wynosi do 3 metrów. Jak łatwo wyliczyć, jeśli co sekundę (a większość użytkowników nie zmienia nawet zapisu śladu na „co sekundę” z domyślnego „oszczędnego”), każdy pomiar naszej pozycji może być obarczony błędem do 3 metrów, to wynik ostatecznego pomiaru może być zupełnie bezużyteczny. Na szczęście w praktyce poruszamy się po mniej lub bardziej prostych liniach czym znacząco podwyższamy dokładność zapisu statystyk przez urządzenia z GPS.

Gdybyśmy jednak stali przez godzinę w miejscu każde urządzenie z GPS, niezależnie od tego ile za niego zapłacimy, naliczy nam co najmniej kilkaset metrów, a zapewne kilometr. Jest to całkowicie normalnie zjawisko i obecnie nie do wyeliminowania. Zapis zegarka, który na pierwszy rzut oka wydaje się błędny, może być więc całkowicie prawidłowy – oczywiście z technicznego punktu widzenia, bo subiektywnie w ocenie użytkownika, będzie on wadliwy.

Zapytacie: skąd w takim razie geodeci są w stanie za pomocą pomiarów GPS uzyskać milimetrową dokładność pomiarów? Urządzenia takie zapisują dane przez dłuższy czas w jednym miejscu, po czym zebrane informacje są obrabiane na komputerze. Są tam nanoszone poprawki, korygujące zniekształcenia w sygnale GPS, które pochodzą głównie z zaburzeń w warstwie jonosfery.

Problemy z wysokościomierzem

Jeśli z kolei interesuje was dlaczego wasz zegarek nieustannie „źle” wskazuje wysokość, polecam zapoznać się z tym artykułem.

Jeśli udało wam się poradzić z problemem w zegarku w inny sposób podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach.

12 People reacted on this

 1. Witam
  Mój problem z Fenixem 5 to takie jakby migotanie podświetlenia ekranu. Pojawiło się to jednocześnie z bardzo mocno skróconym czasem pracy na jednym ładowaniu. Czy w Fenixach opłaca się wymieniać akumulator?

  1. Migotanie ekranu wskazuje raczej na poważniejszy problem niż akumulator. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z serwisem i wymienić cały zegarek w ramach wymiany pogwarancyjnej. Wymiana samego akumulatora raczej nie pomoże, a koszt będzie niewiele stanowił ok. 1/3 – 1/2 wymiany całego zegarka.

 2. Cześć .
  Mój problem to Garmin forrunner 35. Podczas pobytu na basenie przestał po prostu działać . Nie włącza się ekran. Nic . Zero , ciemno. Co mogę zrobić? Da się go naprawić?

  1. Cześć, w tym wypadku jeśli zegarek jest na gwarancji to zostanie wymieniony na nowy. Jeśli jest po gwarancji to sugeruję zadzwonić na infolinię techniczną Garmina, numer jest podany we wpisie powyżej. Z pewnością serwis zaproponuje Ci pomoc. Pozdrawiam

 3. Witam! Mam problem z zegarkiem Garmin forerunner 645 music podczas,as biegu przewróciłem się i ułamał mi się korpus trzymiacy teleskop pasaka… czy jest możliwość naprawy?

 4. Posiadam zegarek Garmin 10 od 5 lat. Kilka miesięcy temu wymieniłem baterie i od tego czasu zaczęły się problemy. Kiedy złapie sygnał GPS nie popracuje nawet kilometra, zegarek się wyłącza i włącza ponownie, czasem się zawiesza w trybie zegarka i nie może nic wtedy zrobić. Czy da rade coś z Tym zrobić. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 5. Najlepiej zwrócić się do serwisu (numer podany jest w tekście). Jeśli jest na gwarancji to prawdopodobnie uda się wymienić w ramach gwarancji, a jeśli po, to serwis zaproponuje wymianę całego zegarka. Można by też samemu spróbował sklejenia korpusu za pomocą specjalnego kleju z żywicą, ale czy będzie on mocno trzymał zależy od miejsca pęknięcia.

 6. Witam mam problem z zegarkiem for runner 235 nie działa przyciski z (prawej strony czerwony zatwierdzający i powrotu) po zrobieniu resetu guzik czerwony działa tylko jeden raz i tak w kółko reset guzik działa raz czy dwa do zatwierdzenia resetu lub języka i potem dalej nic Jest jakieś rozwiązanie czy nadaje się do śmieci

 7. Tez nie działa mi prawy górny przycisk, ale w ogóle. Nie reaguje na nic wiec nie mogę nawet odpalić treningu. Naprawiłes to jakoś?

  1. Czasem przycisk jest po prostu zabrudzony. Jeśli jest to jeden z zegarków, które można rozebrać to dobry elektronik lub zegarmistrz powinien poradzić sobie z problemem poprzez oczyszczenie uszczelki przycisku.

Dyskusja