Opublikowano: 12 sierpnia 2020 Autor: red. Komentarze: 41
Naprawa zegarka Garmin

Nasz codzienny kompan treningowy zepsuł się lub nie działa tak, jak działał do tej pory. Co robić? W tym wpisie zebrałem garść porad, które pomogą rozwiązać problem z zegarkami Garmin.

Na początek dobra wiadomość. Są dwa główne i proste sposoby, które przywrócą zegarek do życia, na imię mają: soft i master reset. Jeśli one nie pomogą i minęły dwa lata od zakupu większość zegarków czeka wymiana pogwarancyjna w serwisie Garmina. Na końcu artykułu odnoszę się do częstych problemów nowych użytkowników zegarków. Choć błędne wskazania GPS czy barometru bywają irytujące i często obwinia się o nie zepsuty zegarek, to błędne dane wynikają najczęściej ze sposobu działania GPS i barometru. Obydwa mają swoje techniczne ograniczenia.

Zegarek Garmin zawiesił się – soft reset

Soft reset to po prostu zwykły reset. Oznacza on „odcięcie” zegarkowi zasilanie, dzięki czemu uruchamia się on ponownie. Używamy go gdy urządzenie nie reaguje na przyciski, bo się zawiesiło. Na przykład gdy zegarek Fenix 6 od kilku minut ten sam ekran z logo lub napisem „Garmin”.

Jak wykonać soft reset zegarka?

Na każdym urządzeniu Garmin (nie tylko na zegarkach) należy przytrzymać przycisk POWER przez ok. 20-30 sekund. W zegarkach, np. serii Garmin Fenix 6 jest to zazwyczaj przycisk LIGHT, czyli lewy górny. W serii Edge i nawigacjach turystycznych to po prostu przycisk do włączania nawigacji. Nie można się zrażać i trzymamy przycisk aż do całkowitego zgaśnięcia ekranu. Soft reset działa zawsze więc jeśli nie udaje nam się go wykonać to trzeba po prostu dłużej przytrzymać klawisz.

Metoda druga – master reset (twardy reset)

Master reset to przywracanie ustawień fabrycznych w urządzeniu. Usuwa on całą historię, ustawienia, profile czy parowanie z telefonem. Zeruje wszystkie dane i podsumowania. Nie usuwa jednak ani map ani najnowszej wersji oprogramowania. Master reset kasuje dane wyłącznie z zegarka więc wszystkie zsynchronizowane dane w koncie Garmin Connect pozostają bezpieczne.

W jakich przypadkach wykonać master reset Garmina?

Zalecam wykonywanie master resetu profilaktycznie nawet co około rok-dwa w zależności od tego jak intensywnie użytkujemy urządzenie. Można porównać tę procedurę do regularnego czyszczenia komputera czy smartfona. Po jakimś czasie na urządzeniu zbierają się zapisane logi błędów, nieskasowane pliki tymczasowe i wiele innych, które spowalniają pracę zegarka.

Szczególnie warto wykonać master reset, gdy urządzenie działa powoli, szybko się rozładowuje, zawiesza się, wskazuje błędne dane, dzieją się „dziwne” rzeczy, które nie miały miejsca wcześniej. Master reset to pierwsza pomoc dla każdego urządzenia, którą jesteśmy w stanie wykonać sami i ciągu kilku chwil.

Jak przeprowadzić Master reset na urządzeniu Garmin?

Procedura Master resetu różni się w zależności od tego jaki dokładnie zegarek czy nawigację rowerową posiadamy. Dla większości zegarków procedura została pokazana na tym filmie. Jest ona także opisana w instrukcji użytkowania, należy jej szukać jako „przywracanie ustawień fabrycznych”. Jeśli te informacje nie pomogą najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę „master reset” + nazwa urządzenia. Znajdziemy instrukcję krok po kroku dla każdego Garmina.

Garmin serwis pogwarancyjny

Jeśli urządzenie jest definitywnie uszkodzone, na przykład fizycznie uszkodził się ekran czy przycisk powyższe metody oczywiście nie pomogą. Jeśli czytasz ten artykuł oznacza to także, że urządzenie nie jest już także na gwarancji. Nic straconego, gdyż możesz skorzystać z serwisu pogwarancyjnego firmy Garmin. Masz dwie możliwości.

 1. Po pierwsze Garmin proponuje wymianę urządzenia na taki sam model w (zazwyczaj) dużo lepszej cenie. Odsyłamy zniszczone/zużyte urządzenie i otrzymujemy wymienione z dwuletnią gwarancją. Niestety starsze urządzenia nie są już wymieniane. Aby poznać cenę wymiany należy skontaktować się bezpośrednio z infolinią techniczną firmy Garmin pod numerem telefonu +48 22 300 31 55. Nie można podczas takiej wymiany dopłacić do innego modelu. Zawsze jest to wymiana tego samego modelu na taki sam. Jeśli więc odsyłamy Fenixa 5 to wymieniony on zostanie na Fenixa 5.
 2. Przed kontaktem z serwisem przygotuj numer seryjny urządzenia. Sprawdź gdzie znajdziesz numer seryjny Garmin.
 3. Z kolei jeśli uszkodzenie jest możliwe do naprawienia – na przykład uszkodziliśmy gniazdo USB w nawigacji rowerowej czy turystycznej warto poszukać serwisu zajmującego się naprawą drobnej elektroniki (telefonów). Często będą oni w stanie za stosunkowo niewielką kwotę wymienić gniazdo i przywrócić urządzenie do życia. Jednak zegarki naprawić jest o wiele trudniej. Ze względu na miniaturyzację w procesie produkcji zazwyczaj nie da się manualnie wymienić czy naprawić pojedynczych elementów. Jednak doświadczeni elektronicy czy zegarmistrzowie potrafią rozebrać niektóre modele, aby np. przeczyścić przyciski czy wymienić baterię w zegarku.
Serwis pogwarancyjny Garmin
Nie każdy zegarek da się rozebrać na czynniki pierwsze

Jak poznać czy zegarek dobrze działa?

Czasami nie jest łatwo rozpoznać wadliwe działanie zegarka. Szczególnie jeśli mówimy o problemach z zapisem śladu GPS, pokazywaniem wysokości, temperatury czy też czasem pracy na baterii. W wielu przypadkach te problemy można albo rozwiązać za pomocą opisanej wyżej procedury master resetu albo…

Albo musimy zapoznać się ze sposobem działania systemów GNSS (jak GPS czy Galileo), sposobem określania przez zegarek wysokości itd. Niestety nie wszyscy wiedzą, że zarówno zapis pozycji na podstawie GPS jak i np. określanie wysokości jest obarczone wieloma czynnikami, które wpływają na jakość pomiaru i zapisu danych przez urządzenie.

Dokładność zapisu śladu na podstawie GPS, GLONASS, Galileo

W wypadku śladu GPS trzeba powiedzieć, że w najlepszych możliwych do uzyskania warunkach dokładność określania pozycji w systemach GPS, GLONASS i Galileo wynosi do 3 metrów. Jak łatwo wyliczyć, jeśli co sekundę (a większość użytkowników nie zmienia nawet zapisu śladu na „co sekundę” z domyślnego „oszczędnego”), każdy pomiar naszej pozycji może być obarczony błędem do 3 metrów, to wynik ostatecznego pomiaru może być zupełnie bezużyteczny. Na szczęście w praktyce poruszamy się po mniej lub bardziej prostych liniach czym znacząco podwyższamy dokładność zapisu statystyk przez urządzenia z GPS.

Gdybyśmy jednak stali przez godzinę w miejscu każde urządzenie z GPS, niezależnie od tego ile za niego zapłacimy, naliczy nam co najmniej kilkaset metrów, a zapewne kilometr. Jest to całkowicie normalnie zjawisko i obecnie nie do wyeliminowania. Zapis zegarka, który na pierwszy rzut oka wydaje się błędny, może być więc całkowicie prawidłowy – oczywiście z technicznego punktu widzenia, bo subiektywnie w ocenie użytkownika, będzie on wadliwy.

Zapytacie: skąd w takim razie geodeci są w stanie za pomocą pomiarów GPS uzyskać milimetrową dokładność pomiarów? Urządzenia takie zapisują dane przez dłuższy czas w jednym miejscu, po czym zebrane informacje są obrabiane na komputerze. Są tam nanoszone poprawki, korygujące zniekształcenia w sygnale GPS, które pochodzą głównie z zaburzeń w warstwie jonosfery.

Aktualizacja oprogramowania i map

Choć to podstawowa procedura to wiele osób o niej zapomina. Często aktualizacja oprogramowania rozwiązuje wiele prostych problemów z nawigacją. Urządzenie Garmin można aktualizować programem Garmin Express lub Garmin WebUpdater. Automatycznie pobiorą one najnowszą wersję oprogramowania. Przy okazji aktualizacji oprogramowani warto także przy okazji zaktualizować za darmo mapy w nawigacji.

Problemy z wysokościomierzem

Jeśli z kolei interesuje was dlaczego wasz zegarek nieustannie „źle” wskazuje wysokość, polecam zapoznać się z tym artykułem.

Jeśli udało wam się poradzić z problemem w zegarku w inny sposób podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach.

41 People reacted on this

 1. Witam
  Mój problem z Fenixem 5 to takie jakby migotanie podświetlenia ekranu. Pojawiło się to jednocześnie z bardzo mocno skróconym czasem pracy na jednym ładowaniu. Czy w Fenixach opłaca się wymieniać akumulator?

  1. Migotanie ekranu wskazuje raczej na poważniejszy problem niż akumulator. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z serwisem i wymienić cały zegarek w ramach wymiany pogwarancyjnej. Wymiana samego akumulatora raczej nie pomoże, a koszt będzie niewiele stanowił ok. 1/3 – 1/2 wymiany całego zegarka.

 2. Cześć .
  Mój problem to Garmin forrunner 35. Podczas pobytu na basenie przestał po prostu działać . Nie włącza się ekran. Nic . Zero , ciemno. Co mogę zrobić? Da się go naprawić?

  1. Cześć, w tym wypadku jeśli zegarek jest na gwarancji to zostanie wymieniony na nowy. Jeśli jest po gwarancji to sugeruję zadzwonić na infolinię techniczną Garmina, numer jest podany we wpisie powyżej. Z pewnością serwis zaproponuje Ci pomoc. Pozdrawiam

   1. Witam serdecznie, w zegarku Żony Vivomove 3s podświetlenie z czasem świeciło coraz słabiej aż wreszczcie nic nie pokazuje, gdzie można byłoby się udać w celu naprawy, zakupiony w sklepie lecz chyba gwarancja minęła, czy jest serwis pogwarancyjny aby naprawić ten model i jakie to miga być koszty, czy jest to opłacalne ?

 3. Witam! Mam problem z zegarkiem Garmin forerunner 645 music podczas,as biegu przewróciłem się i ułamał mi się korpus trzymiacy teleskop pasaka… czy jest możliwość naprawy?

 4. Posiadam zegarek Garmin 10 od 5 lat. Kilka miesięcy temu wymieniłem baterie i od tego czasu zaczęły się problemy. Kiedy złapie sygnał GPS nie popracuje nawet kilometra, zegarek się wyłącza i włącza ponownie, czasem się zawiesza w trybie zegarka i nie może nic wtedy zrobić. Czy da rade coś z Tym zrobić. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

 5. Najlepiej zwrócić się do serwisu (numer podany jest w tekście). Jeśli jest na gwarancji to prawdopodobnie uda się wymienić w ramach gwarancji, a jeśli po, to serwis zaproponuje wymianę całego zegarka. Można by też samemu spróbował sklejenia korpusu za pomocą specjalnego kleju z żywicą, ale czy będzie on mocno trzymał zależy od miejsca pęknięcia.

 6. Witam mam problem z zegarkiem for runner 235 nie działa przyciski z (prawej strony czerwony zatwierdzający i powrotu) po zrobieniu resetu guzik czerwony działa tylko jeden raz i tak w kółko reset guzik działa raz czy dwa do zatwierdzenia resetu lub języka i potem dalej nic Jest jakieś rozwiązanie czy nadaje się do śmieci

 7. Tez nie działa mi prawy górny przycisk, ale w ogóle. Nie reaguje na nic wiec nie mogę nawet odpalić treningu. Naprawiłes to jakoś?

  1. Czasem przycisk jest po prostu zabrudzony. Jeśli jest to jeden z zegarków, które można rozebrać to dobry elektronik lub zegarmistrz powinien poradzić sobie z problemem poprzez oczyszczenie uszczelki przycisku.

 8. Witam,
  Jestem szczęśliwym posiadaczem Garmin HR – jednak ostatnio po spotkaniu z gorącymi termami (temp. +38) plastik gdzieś się rozszczelnił i pojawiła się woda/para wewnątrz. Suszony był 1 tydzień – po podłączeniu do komputera po 2 podejściu przestał reagować. Zegarek jest po gwarancji; chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwa jego reanimacja i jaki byłby tego ewentualny koszt.

  1. Są dwie opcje, albo kontakt z infolinią techniczną Garmin pod nr telefonu 22 300 31 55 albo kontakt z elektronikiem (np. zajmującym się naprawą telefonów) i zapytać czy podejmie się naprawy.

  2. Tak, serwis jeszcze wymienia ten model, należy się skontaktować z Garminem. Dane kontaktowe są powyżej w tekście.

 9. Cześć, posiadam zegarek Garmin vívomove Style, od jakiegoś czasu, nie działają prawidłowo wskazówki zegarka, po każdorazowym wyrównaniu wskazówek czas jest źle pokazywany. Robiłam już twardy reset. Nic nie pomaga. Zegarek jest pół roku po gwarancji (trochę słabo, że akurat chwilę po gwarancji się coś psuje). Proszę o informację, czy można naprawić takie rzeczy. Dzięki

  1. W instrukcji tego zegarka jest opisane w jaki sposób kalibrować wskazówki. Czy tego próbowałaś?
   Jeśli to nie pomogło to sugeruję kontakt z serwisem Garmina.

 10. Cześć. W moim vivoactive 4 podświetlenie niereaguje na dotyk. Wszystko działa dobrze poza podświetleniem właśnie. Czasem działa a czasem zero reakcji albo bez powodu albo po dotyku ekran na zmianę świeci się i gaśnie.

 11. Cześć. W moim vivoactive 3 podświetlenie w ogóle nie działa. Robiłam hard reset, w ustawieniach podświetlenia wszystko jest ustawione tak jak powinno, a dalej jest problem. Ktoś miał podobnie? Co można zrobić? Wspomnę, że problemy zaczęły się po zakończeniu gwarancji…

  1. Warto szybko skontaktować się z serwisem, jeśli gwarancja dopiero co minęła, to powinno udać się jeszcze w ramach gwarancji.

   1. Część też mam vivoactive3 i też problem pojawił się po zakończeniu gwarancji wogole nie działają mi te zielone diody pod spodem zegarka nie czyta pulsu i nie łączy się z aplikacją w telefonie (gwarancja skończyła się w lipcu )

 12. Witam czy jak mam gwarancję dwu letnia to czy zegarek zostanie wymieniony na gwarancji namowy fabryczny czy refubrished

 13. Hej,
  przestały działać przyciski w Garmin D2 Bravo – długie przytrzymanie resetuje zegarek ale krutkie nie działają więc nie mam jak zrobić twardego resetu – jakiś pomysł??

  pozdro
  C

 14. Hej u mnie padło podświetlenie tarczy wie ktoś może co można z tym zrobić lub miał podobny przypadek Fenix 6x pro

 15. Jak zrobić reset softu w Garmin vivomove? Zegarek działa mierzy kroki, łączy się z garmin connect , wykonuje synchronizacje ale nie przesyła danych.

 16. Posiadam vivomove hr i wyświetlacz od prawej strony jest ciemny i ogólnie słabiej świeci. Czy jest to do naprawy?

 17. Moj Garmin Fenix 6X Sapphire z nieznanej przyczyny samoistnie w nocy zawiesil sie. Zrobilem soft reset po czym juz nie moge go uruchomic. Przeszedl w taki tryb zapetlenia. Rebootuje do momentu pojawienia sie trojkata na wyswietlaczu i tak w kolko. Nie jest juz na gwarancji i od roku lezy w szufladzie.Nie dziala zadna metoda resetu, hard reset rowniez chociaz slychac jedno jak i drugie pikniecie po zwolnieniu przyciskow jednak sie nie resetuje. Co moze byc przyczyna i czy jest jakas inna metoda resetu? Zegarek bez najmniejszej ryski jak nowy a bezuzyteczny. Zrazilem sie nieco do tej marki po tym zdarzeniu.

 18. Witam
  Zakupiłem Garmina FR 245 na promocji w niemieckim Amazonie. Czy serwis PL naprawia gwarancyjnie te zegarki (niestety, pojawiła się długa kreska przez prawie środek ekranu) czy wysyłać do naprawy do Amazon?

  1. Garmin daje rok międzynarodowej gwarancji więc zakup z dowolnego miejsca możesz reklamować w Polsce. W drugim roku najlepiej zwrócić się do sprzedawcy.

 19. Witam, w moim Garmin Fenix 5 ułamał się jeden z 4 pinów skutkiem czego zegarek nie chce się ładować.
  Jeszcze jakiś czas temu jak wpinałem kabelek do ładowania „chytrze” to się udawało (naładować). Niestety teraz pin jest na tyle krótki, że się nie ładuje. W serwisie Garmina powiedzieli, że za 1200zl otrzymam nowego Feniksa 5.
  Ja swoją piątkę wykorzystuję pewnie w 30-40%. Więc nie opłaca mi się dokładać i kupować Fenix 6. Wolałbym za 200zl naprawić i dalej z niego korzystać. Czy możecie polecić jakiś serwis w Warszawie i okolicach który takie rzeczy robi dobrze.

 20. Witam
  Dwuletnia gwarancja zakończyła się kilka miesięcy temu a w moim Fenix 6 zepsuł się główny przycisk (z trójkątem). Próbowałem go trzymać w wodzie z detergentem, jednak nie pomaga. Przycisk działa coraz słabiej aż dzisiaj przestał w ogóle działać.
  Produkt zakupiony w MediaExpert

  1. Przycisk często da się przeczyścić i posmarować po uszczelce silikonowym smarem. Jeśli nie pomoże to zadzwoń, jeśli nie jest długo po gwarancji to może się uda w ramach gwarancji.

 21. witam ja ma problem z garmin venu pozmiania tarczy na inna w tle mam ta stara bo zrobieniu resety problem nadal jest

 22. Witam mam Fenixa 5 plus i bateria trzyma mi bez żadnych aktywności nie cały dzień , wymieniłem na nową ale problem dalej jest czy wymieniają jeszcze pogwarancyjnie ten model ? Może ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze zrobić bo resety zrobione Aku nowe i dalej to samo bateria schodzi w mniej niż jeden dzień .

 23. Witam. problem z wysokościomierzem w Fenix 6 PRO. Od tygodnia przy kontakcie z wodą np. mycie rąk (przed zegarek pokazuje wysokość ok +200 m a po umyciu do -1600 m) po prysznicu lub basenie (przed zegarek pokazuje wysokość ok +200 m a po do -2200 m) po czasie ok 3-6 godzin wraca do prawidłowych wskazań. Zegarek niecały miesiąc po gwarancji. Jaki pomysł na naprawę. Z góry dziękuję.

 24. Witam Garmin Fenix 7solar, przestał działać przycisk start/stop ten z trójkątem, i teraz ani wejść do menu, ani zrobić trening… nie mam ani faktury ani żadnego kwitka więc gwarancja odpada. Ktoś jakieś pomysły jak to ogarnąć, ewentualnie ile kosztowała naprawa jeśli ktoś już to naprawiał?

Dyskusja