Opublikowano: 6 grudnia 2022 Autor: red. Komentarze: 0
Karta sim obok urządzenia

Kupując smartwatcha oczekujemy od niego konkretnych funkcji. Większość osób chce mieć na nadgarstku mały telefon. W naszym wpisie sprawdzamy czy smartwatch działa bez karty SIM, a także czy działa bez dostępu do Internetu.

Czy smartwatch działa bez karty SIM?

Odpowiedź brzmi: tak, smartwatch działa bez karty SIM. Jednak bez karty SIM jest on pozbawiony niektórych funkcji. Przede wszystkim nie będzie można wykonywać z niego połączeń oraz odbierać SMSów czy maili. Nie będzie go można także zlokalizować. Natomiast będziemy mieli dostęp do podstawowych funkcji zegarka jak aktualna godzina i data, a także dodatkowych pomiarów jak kroki czy tętno z nadgarstka.

Zdjęcie 'Enduro Lifestyle’ od (c) Garmin Deutschland GmbH na licencji Creative Commons Zuschreibung

Czy smartwatch działa bez internetu?

Smartwatch jest jak mały komputer, który można nosić na nadgarstku. Tak jak można używać zwykłego komputera bez Internetu, tak samo jest ze smartwatchem. Możesz przechowywać informacje na zegarku i używać ich do śledzenia czasu, liczenia kroków i mierzenia tętna. To tak, jakby mieć mały kalkulator w kieszeni! Nawet bez internetu smartwatch nadal będzie działał i będzie mógł robić te wszystkie rzeczy.

Smartwatch jest jak mały komputer, który można nosić na nadgarstku. Musi być podłączony do Internetu, tak jak smartfon i komputer, aby mógł robić specjalne rzeczy. Bez internetu smartwatch nie byłby w stanie robić wielu rzeczy, które normalnie robi – na przykład wysyłać wiadomości lub sprawdzać pogody.

Odpowiadając na pytanie czy do smartwatcha potrzebny jest internet, trzeba powiedzieć, że nie. Inteligentny zegarek może działać bez internetu, ale jego funkcje będą ograniczone.

Jeśli sam smartwatch dostępu do Internetu (nie ma karty SIM lub Wi-Fi), ale w pobliżu znajduje się telefon połączony po Bluetooth, zegarek zyskuje dostęp do sieci z internetowej z telefonu, o ile ten ma zasięg. Poprzez Bluetooth większość smartwatchy pobierze różne informacje z Internetu, jak pogoda czy aktualizacje, a także pokaże powiadomienia z aplikacji,

Czy smartwatch działa bez Bluetooth?

Tak, smartwatch działa bez włączonego modułu Bluetooth. Tracimy wtedy takie funkcje jak: powiadomienia z telefonu o połączeniach, SMSach, e-mailach, powiadomieniach z aplikacji jak WhatsApp, Messenger, kalendarz i wszystkich innych. Nie mam także dostępu do dodatkowych funkcji jak wysyłania swojej lokalizacji czy opcji „znajdź telefon”.

Czy Wi-FI jest potrzebne w smartwatchu?

Wybrane firmy produkujące smartwatche pozwalają zastąpić niektóre funkcje działające w połączeniu z telefonem po Bluetooth dzięki połączeniu bezprzewodowemu Wi-Fi. Poprzez Wi-Fi mogą się synchronizować dane z zegarka jak kroki, sen, aktywności sportowe i inne dane. Dodatkowo zegarek może pobierać aktualizacje oprogramowania. Wi-Fi nie zastąpi jednak połączenia poprzez BT, gdyż odpowiada tylko za dostęp do konta użytkownika w chmurze (Internecie), ale nie daje łączności z telefonem.

Jak to działa?

Kluczem do zrozumienia, jak to działa, jest połączenie technologii Bluetooth używanej do łączenia smartwatcha z towarzyszącym mu urządzeniem, zwykle smartfonem lub tabletem. Dzięki Bluetooth w obu urządzeniach użytkownicy mogą korzystać z podstawowych funkcji, takich jak powiadomienia o wiadomościach, e-mailach i powiadomieniach telefonicznych, nawet jeśli w samym zegarku nie ma karty SIM. Dodatkowo, jeśli oba urządzenia są podłączone do stabilnego sygnału Wi-Fi, użytkownicy mogą korzystać z aplikacji, takich jak strumieniowe przesyłanie muzyki lub rozmowy wideo – ponownie bez konieczności wkładania jakiejkolwiek karty SIM do zegarka. Warto pamiętać, że aby powiadomienia pokazywały się na zegarku należy włączyć dostęp aplikacji zegarka dla danych w telefonie takich jak: kontakty, wiadomości, pamięć, kalendarz itp.

Zobacz nasz wpis odpowiadający na pytanie czy WhatsApp działa bez karty SIM.

Dyskusja