Opublikowano: 29 maja 2021 Autor: red. Komentarze: 0
Zliczanie kalorii Garmin

Każdy zegarek i opaska firmy Garmin mierzy spalone kalorie. Dodatkowo dzięki temu, że pomiar tętna z nadgarstka jest już standardem w zegarkach Garmin, wskazania spalania kalorii są dosyć dokładne. Jednak często porównując wyniki pomiędzy różnymi aktywnościami (i aplikacjami) zastanawiamy się czy aby na pewno wskazania kalorii z Garmina są dokładne. Sprawdźmy zatem jak zegarek Garmin liczy kalorie.

Co wpływa na spalone kalorie

To ile nasz organizm spali kalorii zależy od tego jaką musi on wykonać pracę. Liczy się więc przede wszystkim intensywność wysiłku. Dzięki pomiarowi tętna zegarek całkiem dokładnie oblicza z jaką intensywnością wykonujemy trening. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią aktywność (chód, rower itd.). Jednak zależność między tętnem a poziomem wysiłku nie jest wprost proporcjonalna i na tym etapie obliczeń mogą powstać błędy wynoszące nawet 30%. To całkiem sporo. Jednak zegarek wie też jak nasz organizm reaguje na wysiłek (a więc czy jest zmęczony) dzięki pomiarowy zmienności pracy serca (HRV). Dodatkowo, podczas konfiguracji zegarka podaliśmy naszą płeć, wzrost, wagę i wiek – te dane również są brane pod uwagę przy obliczaniu ilości spalonych kalorii.

Jak Garmin liczy kalorie
Kalorie zliczane w aplikacji Garmin Connect

Pułap tlenowy (Vo2max) a spalone kalorie

Kluczowym czynnikiem, który wpływa na to jak zegarek Garmin liczy kalorie jest pułap tlenowy czyli Vo2max. Warto więc wybierać zegarki, które obliczają ten parametr. Obecnie wszystkie nowe zegarki Garmina zaczynając od Forerunnera 45 poprzez modele Vivoactive 4, Venu aż po Fenixy obliczają Vo2max. Do szacowania pułapu tlenowego zegarki Garmin biorą pod uwagę wiele czynników, w tym oprócz dotychczasowo wymienionych także częstotliwość oddechu, a przy kolarstwie także dane z czujników pomiaru mocy.

Analizy Firstbeat w urządzeniach Garmin

Za dokładność i rzetelność określania takich statystyk jak szacowany pułap tlenowy i spalone kalorie odpowiada firma Firstbeat. Została ona założona w 2002 w fińskim mieście Jyväskylä i we współpracy z lokalnym uniwersytetem profesjonalnie zajmuje się analizowaniem różnych parametrów organizmu u sportowców. Przez lata Firstebeat tworzył kolejne algorytmy zwiększające dokładność pomiaru różnych statystyk, w tym spalanych kalorii. Dzięki otrzymywaniu informacji zwrotnych od producentów elektroniki sportowej fińska firma dostarcza narzędzia, które bazują na ogromnej bazie anonimowych danych połączonych z wnioskami z prac naukowców.

Jak dokładnie są liczone spalone kalorie?

Badania przeprowadzone w 2016 roku pokazały, że błąd dokładności pomiaru kalorii w analizach Firstbeata wynosił 6,7% dla aktywności o średniej i wysokiej intensywności. Należy dodać, że tętno było mierzone przez optyczny nadgarstkowy czujnik tętna. Jak powszechnie wiadomo, tego rodzaju czujniki różnie sprawdzają się podczas treningów o wyższej intensywności, zatem można przypuszczać, że gdyby badanie było przeprowadzane na uczestnikach ubranych w czujniki piersiowe HRM, dokładność mogłaby wzrosnąć. Trzeba jednak przyznać, że błąd w okolicach 7% to niewiele i z pewnością pozwala realnie oddać ilość spalanych kalorii. Odpowiadając na pytanie: czy Garmin dobrze liczy kalorie, trzeba więc odpowiedzieć, że tak. Warto jednak zadbać, by robił to możliwe jak najlepiej.

Co zrobić aby zegarek najdokładniej mierzył spalone kalorie?

Oto kilka rady, które pozwolą zwiększyć dokładność pomiaru kalorii:

  1. W miarę możliwości do treningu używaj opaski HRM zamiast czujnika optycznego
  2. Używaj zegarka regularnie podczas ćwiczeń o różnej aktywności
  3. Jeśli zegarek mierzy sen, postaraj się regularnie spać z zegarkiem. Dokładniej oblicza on wtedy zmęczenie organizmu po treningu
  4. Upewnij się, czy dane podane w aplikacji (wiek, wzrost, waga) są poprawne
  5. Jeśli korzystasz z pomiaru optycznego z nadgarstka upewnij się, że zegarek dobrze przylega do ręki i nie jest zbyt luźny. Jednocześnie nie zapinaj zegarka zbyt mocno, aby krew mogła swobodnie przepływać
  6. Kupując zegarek Garmin wybierz model obliczający jak najwięcej statystyk (Vo2max, częstotliwość oddechu, obciążenie treningowe). Każda z nich wpływa na to ile zegarek wie o naszym ciele i w efekcie pomaga dokładniej obliczać poszczególne dane
Kalorie w Garmin Fenix 6
Widżet kalorii w zegarku Garmin Fenix 6

Kalorie spoczynkowe i kalorie aktywne – czym się różnią

Kalorie spoczynkowe to kalorie, które nasz organizm zużywa na codzienne niezbędne procesy życiowe. Dlatego też, nie należy się dziwić, że rano po przebudzeniu zegarek pokazuje nam, że „już” spaliliśmy 700-1000 kalorii. To po prostu ilość dodana, aby prawidłowo wyliczyć wszystkie spalone w ciągu doby kalorie.

Do kalorii spoczynkowych w ciągu dnia dodają się kalorie aktywne, czyli takie które zużywamy podczas wysiłku fizycznego. Łącząc je razem otrzymujemy sumę kalorii, czyli całkowitą ilość energii, którą „zużyliśmy” w ciągu dnia.

Dyskusja