W tym roku Garmin zaprezentował już kilka ciekawych nowości. Firma nie przestaje rozwijać swojej oferty dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Sprawdźmy co amerykański Producent zaprezentował w 2021 roku.
Garmin Lily
To nie była spodziewana premiera. Lily to nowy rodzaj zegarka w ofercie Garmin. Jest to zegarek bez GPS, raczej nie jest więc dedykowany dla osób regularnie uprawiających sport. Nie ma też tradycyjnych wskazówek jak seria Vivomove. Garmin Lily, ma za to być najmniejszym zegarkiem z funkcjami smart na rynku. Zegarkiem, a nie opaską. Lily wyposażono w nadgarstkowy czujnik tętna z pulsoksymetrem, dzięki czemu pokazuje m.in. takie statystyki jak Body Battery czy stres. Zegarek pokazuje powiadomienia z telefonu, może więc pełnić funkcję smartwatcha. Przy wadze 24g Lily nie ma dla siebie konkurencji, stanowi więc najciekawszą propozycję dla kobiet szukających jak najmniejszego monitora aktywności.
Garmin Enduro
Enduro to kolejna, obok Quatixa i Tactixa, odsłona zegarka Fenix. Jest tej samej wielkości, co Fenix 6x, ale dzięki nowym niezwykle lekkim paskom UltraFit, waga zegarka została obniżona do 58g (!) w wersji tytanowej i do 72g w wersji ze stalowymi elementami. Dla porównania Fenix 6x na silikonowym pasku to 93g, a więc 21g więcej. Z kolei Fenix 6x Solar, który jest tytanowy to 82g. Porównanie modelu Garmin Enduro z Fenix 6x Solar jest wskazane, gdyż zegarki są prawie identyczne, posiadają tę samą wielkość koperty i wyświetlacza, różnią je tylko dwa szczegóły. Po pierwsze, Enduro nie ma map (i nie można ich dograć) nie muzyki (co wiąże się z brakiem Wi-Fi). Druga różnica to wspominane już paski. Można zatem zapytać co lepiej wybrać:
Garmin Enduro czy Fenix 6x Solar?
Enduro to dosyć niszowa propozycja skierowana dla osób, które wymagają od zegarka najdłuższego czasu pracy na baterii. Jego czas pracy w zwykłym trybie GPS (a można go wydłużyć) to do 70 godzin oraz do 80 godzin z ładowaniem słonecznym. W porównaniu do Fenixa 6x Solar to czas pracy dłuższy o 10-16 godzin na GPS. Jednocześnie muszą to być osoby, które nie korzystają z map. Ja mapy uwielbiam, dlatego wolałbym, kosztem niewielkiej różnicy czasu pracy, wybrać model 6x, na którym mapy działają.
Garmin Forerunner 55
Nowy bazowy zegarek biegowy „spuchnął” od dodatków i zawstydził konkurencję w poziomie cenowym poniżej 900zł. Wśród nowych funkcji, które znajdziemy w Forerunner 55 są:
- PacePro (pozwala ustalać strategie tempa), częstotliwość oddychania (choć sami nie będziemy raczej jej śledzić, to dla zegarka to pakiet dodatkowych cennych danych),
- nowe aktywności – tabata, HIIT, basen (z pomiarem tętna w wodzie),
- nowe widżety: wschód zachód słońca, nawodnienie, polecany trening (sugestie treningu), przewidywany czas ukończenia wyścigu, śledzenie zdrowia dla kobiet i kilka innych
Ważną zmianą w Garmin Forerunner 55 jest wydłużenie czasu pracy zegarka do 20 godzin w GPS oraz do dwóch tygodni jako zegarka. To zbliża ten zegarek w czasie pracy do Forerunnera 245 i pozwala nawet do używania zegarka w biegach ultra. Względem wyższych modeli w Forerunnerze 55 nie znajdziemy innych zaawansowanych statystyk treningowych jak Stan Treningu, Stan Wytrenowania czy Efekty Treningu. Zegarek nie ma też płatności Garmin Pay, ani nawigowania po wgranym kursie. Forerunnera 55 należy uznać za świetny, niewielki zegarek dla początkujących sportowców, który pomimo niskiej ceny ma już naprawdę wiele funkcji pozwalających prowadzić zaawansowane treningi.
Garmin Rally – pomiar mocy
Choć wedle przecieków, nowy pomiar mocy miał być oparty o pomiar oporu wiatru, stało się inaczej. Garmin zaprezentował odświeżone pedały Vector pod nazwą Rally i dodał do nich pierwsze pedały XC. To świetna wiadomość dla fanów MTB, którzy czekali na taki rodzaj pomiaru mocy od Garmina. Pedały Rally XC już na pierwszy rzut oka są większe od standardowych pedałów SPD, jednak jak zapewnia Garmin, są one niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak najciekawszą nowością w nowych pedałach Rally jest możliwość przekładania samych pedałów. Jeśli posiadamy już osie pedałów (np. po pedałach Vector 3 lub szosowych wersjach Rally) to możemy dokupić tylko zestaw do konwersji, który zawiera korpusy pedałów. Oznacza to, że możemy wymieniać same korpusy z wersji szosowej na XC i odwrotnie pozostawiając jedne osie.
Pierwsza książka Garmin
Co prawda jest to książeczka dla dzieci, ale jednak warto odnotować fakt wydania przez Garmina pierwszej książki. Przedstawia ona historie niezwykłych kobiet (Women of Adventure), które opowiadają o tym co sprawiło, że pokochały sport. Książka jest dostępna tylko w języku angielskim więc przy okazji może służyć do nauki jezyka z pociechami. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na cele charytatywne.
Jakich nowości możemy się spodziewać?
Z pewnością najbardziej wyczekiwaną premierą jest zegarek Garmin Fenix 7. Ponieważ we wrześniu miną dwa lata od premiery zegarków serii Fenix 6, wiele osób spodziewa się, że Garmin zaprezentuje nowego Fenixa jeszcze w tym roku. Czy tak faktycznie będzie? Trudno ocenić, gdyż do sieci nie trafiły żadne przecieki związane z tym modelem.
Jeśli interesują was inne możliwe tegoroczne premiery zapraszam do osobnego wpisu poświęconego temu, jakie nowości Garmin mogą pojawić się w 2021 roku.