Opublikowano: 29 czerwca 2021 Autor: red. Komentarze: 0
silver aluminum case apple watch

Dwa zegarki dwóch amerykańskich firm często są porównywane. Jest tak dlatego, że są to najwyższe modele w ofercie tych marek i osoby stojące przed dylematem zakupu „najlepszego” zegarka lubią je zestawiać. I choć w mojej opinii, porównywanie tych dwóch zegarków jest mocno ryzykowne, bo przypomina trochę porównywanie samochodu terenowego z eleganckim samochodem osobowym, to faktycznie warto je zestawić choćby dlatego, aby wiedzieć czego po którym z zegarków oczekiwać. Sprawdźmy więc czym różni się Apple Watch od zegarka Garmin Fenix.

Cechy wspólne zegarków

Najpierw zestawmy podobieństwa. W obu zegarkach znajdziemy:

  • wbudowany GPS
  • wbudowany pomiar tętna z pulsoksymetrem
  • możliwość odbierania powiadomień z telefonu (Apple Watch tylko z iPhone)
  • różne wielkości koperty, które pozwalają dobrać lepiej dopasowany zegarek. Dla Apple Watcha są to dwie koperty – 40mm oraz 44mm, a dla Fenixa trzy koperty. Fenix 6s – 42mm, Fenix 6 – 47mm i Fenix 6x – 51mm
  • różne wymienne paski. W ofercie obu producentów znajdziemy zarówno paski gumowe/silikonowe jak i skórzane, bransolety czy plecionki (paski nylonowe)

Zalety Garmin Fenix 6 względem Apple Watch 6

Do największych zalet Fenixa należą: wytrzymałość, otwartość na inne platformy, długi czas pracy oraz ogrom funkcji i statystyk sportowych.

Wytrzymałość

Wszystkie Fenixy są stworzone zgodnie z normą wojskową MIL-810G oraz całkowicie wodoszczelne do 100m. Ich obudowa to tworzywo wzmacniane włóknem szklanym (zapewnia wytrzymałość i lekkość) oraz stal lub tytan, w zależności od wersji. Zegarki są wykorzystywane nie tylko przez zawodowych sportowców, ale i przez osoby pracujące w trudnych zawodach jak: żołnierze (jest funkcja skoki ze spadochronem), strażacy czy policjanci. Fenixy są więc w praktyce przetestowane w najtrudniejszych warunkach.

Długi czas pracy

Garmin Fenix 6 cechuje się bardzo długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Różnica z Apple Watchem jest tak duża, że Fenix w trybie ciągłego zapisu śladu GPS (lub np. nawigowania) będzie działał nawet 36 godzin, czyli dwa razy dłużej niż Apple Watch bez użycia GPS. W trybie zegarka Fenix 6 będzie działał od ok. 10 dni do nawet 46 w trybie oszczędzania baterii (wyłącza wszystkie czujniki). Jeśli zdecydujemy się na największą kopertę (Garmin Fenix 6x) czas pracy wzrośnie do nawet 60 godzin w trybie GPS, 20 dni w trybie zegarka, a w trybie oszczędnym nawet do 80 dni. A jeśli i to będzie mało, to można wybrać wersję solarną, która jeszcze wydłuży te czasy o około 10-20%.

Otwartość oprogramowania

Podstawową wadą Apple Watcha dla wielu użytkowników będzie to, że nie połączą go z Androidem. Drugą, że liczba aplikacji jest ograniczona. Dla przykładu, w Garminie opcja muzyczna pozwala na łatwą integrację z serwisami muzycznymi: Spotify, Dezeer, Amazon Music, iHeartRadio. Apple Watch premiuje tylko swój serwis muzyczny i długo nie zezwalał na podłączenie innych platform. Pełna integracja ze Spotify nastąpiła dopiero w maju tego roku. Dodatkowo do Garmina można podłączyć mnóstwo różnych czujników zewnętrznych firm, zarówno w protokole Bluetooh jak i ANT+. Są to na przykład czujniki tętna, kadencji, prędkości, mocy czy temperatury. Do Apple Watcha można podłączyć czujniki tętna, ale tylko w protokole Bluetooth. Garmin współpracuje także świetnie z zewnętrznymi platformami dzięki czemu możemy np. wyświetlić na żywo segmenty Strava Live, załadować plany treningowe z TrainingPeaks, a dane z aplikacji Zwift czy TrainerRoad zaktualizują nasz stan wytrenowania w zegarku.

Zegarek Garmin Fenix 6 PRO najpopularniejszy zegarek Garmin

Przewagi Apple Watch nad Garmin Fenix

Główną zaletą Apple Watcha jest możliwość prowadzenia rozmów (wersja Celullar). Dzięki wbudowanemu mikrofonowi zegarek jest w stanie zastąpić telefon. Drugą z zalet będzie dla wielu osób rodzaj ekranu. Apple Watch stosuje ekran Retina o dużej rozdzielczości. Na ekranie wszystko wygląda pięknie, podobnie jak na ekranie smartfona. Garmin w Fenixach stosuje zupełnie inny typ ekranu – ekran kontrastowy. Ma on małą głębię kolorów i niższą rozdzielczość. Jednak ma też zalety, jest doskonale widoczny w słońcu, pobiera mało energii i jest zawsze w pełni włączony, czego nie zapewniają inne wyświetlacze.

Kolejną zaletą Apple Watcha dla wielu osób będzie jego znacznie mniejsza waga i rozmiar (szczególnie grubość). Jeśli szukamy zegarka na co dzień, niekoniecznie do sportu, to Apple Watch może się nosić wygodniej, szczególnie jeśli mamy szczupły nadgarstek.

Który zegarek jest lepszym wyborem?

Jeśli na poważnie interesujemy się jakimś sportem czy lubimy wycieczki rowerowe czy piesze, Fenix 6 będzie lepszym wyborem. Docenimy zarówno długi czas pracy jak i ogrom funkcji stworzonych dla entuzjastów sportu. Jeśli planujemy swój pierwszy półmaraton/triathlon/wyścig – Garmin pozwoli przygotować się do niego dużo lepiej. Jeśli jesteśmy fanami marki Apple i zależy nam na pozostawaniu w obrębie jednego ekosystemu lub, ze względu na wskazania medyczne, zależy nam na zapisie EKG, warto zdecydować się na Apple Watch 6.

FunkcjaApple Watch 6Garmin Fenix 6
GPSTakTak
eSIM (rozmowy)Tak, w wersjach CellularNie
Czas pracyDo 18 godzinDo 14 dni (a nawet do 46 dni w trybie oszczędzania)
Pomiar tętna z pulsoksymetremTakTak
Rozmiary koperty40 lub 44mm42 lub 47 lub 51mm
Ładowanie solarneNieW wersjach „Solar”
Wbudowane mapyNieTak, w wersjach PRO lub Sapphire
Płatności zbliżenioweTakTak
Pomiar kroków, kalorii, pięterTakTak
Obsługa czujników mocy, kadencji, prędkościNieTak
Virtual Partner, Virtual Racer, czas odpoczynku, symulator wyściguNieTak
Rekordy NieTak
Barometr i kompasTakTak
TriathlonNie Tak
Pomiar temperatruryNieTak, czujnik wewnętrzny i możliwość podłączenia zewnętrznego
Statystyki obciążeń treningowychNieTak (w oparciu o dane Firstbeat)
Cena w zależności od wersji1799-3699zł1939-3699zł

Jeśli szukasz dla siebie pierwszego zegarka z GPS i poszukujesz informacji o podstawowych funkcjach zajrzyj do wpisu Czy warto kupić zegarek Garmin z GPS, co warto wiedzieć?

Dyskusja