Opublikowano: 27 czerwca 2021 Autor: red. Komentarze: 1
Zegarek Garmin czy warto go kupić

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto zakupić zegarek Garmin. W tym artykule podpowiem do czego przydają się i jakie funkcje oferują zegarki sportowe Garmin oraz zegarki z GPS.

Do czego służy zegarek z GPS?

Historia i sukces firmy Garmin to między innymi stworzenie pierwszej serii zegarków z GPS. Komu to było potrzebne? Na początku korzystali z takiego „wynalazku” biegacze. Nazwę zegarków – Forerunner, można przetłumaczyć z angielskiego na „dla biegacza”.

Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS zegarek potrafi mierzyć przebyty dystans i czas, a w efekcie także prędkość, średnią prędkość czy tempo biegu. Zapisuje także trasę, dzięki czemu przebiegnięty trening można oglądnąć na mapie w aplikacji, a w niektórych zegarkach, jak Garmin Fenix 6, także na samym zegarku.

Zanim powstały zegarki z GPS, biegacze prowadzili treningi jedynie w oparciu o tętno i czas. Dystans był znany tylko, gdy biegło się po zmierzonej trasie. Nie dało się mierzyć tempa biegu bez wyznaczonych na trasie kilometrów.

Kolejną wielką zaletą zegarków z GPS jest łatwość śledzenia historii treningowej. Wcześniej sportowcy zapisywali swoje treningi w zeszytach, co było czasochłonne. Obecnie historia zapisuje się automatycznie, a dodatkowo rozbudowane aplikacje pozwalają łatwo generować statystyki (np. miesięczne czy roczne) czy dzielić się postępami w treningach z przyjaciółmi lub trenerem.

Zegarek sportowy – co potrafi mierzyć?

Obecnie zegarki sportowe oprócz modułu GPS są wyposażone w wiele dodatkowych sensorów, które znacząco ułatwiają treningi. Do najważniejszych należą:

  • moduł Bluetooth – zapewnia bezprzewodowe połączenie ze smartfonem. Dzięki temu treningi automatycznie przesyłają się do aplikacji. Dodatkowo połączenie Bluetooth zapewnia zegarkom sportowym funkcje smartwatchy – pokazują one powiadomienia z telefonu, jak SMSy czy e-maile.
  • nadgarstkowy czujnik tętna – pomiar tętna jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowo przeprowadzonego treningu. Dzięki informacji o tętnie zegarek wie jak dokładnie mierzyć kalorie czy oblicza zmęczenie organizmu, a także takie statystyki jak Vo2max (pułap tlenowy).
  • pulsoksymetr – czujnik mierzący natlenienie krwi. Zapewnia dokładniejsze dane o reakcji organizmu na wysiłek czy na zmianę wysokości. Dodatkowo, spadek natlenienia krwi może świadczyć o rozwijającej się infekcji w organizmie. Pulsoksymetr może więc przydać się, gdy zastanawiamy się czy aby nie przechodzimy COVID-19. Zobacz mój wpis o przechorowaniu COVID-19 z zegarkiem Garmin.
  • akcelerometr – inaczej mówiąc czujnik przeciążeniowy. Pozwala mierzyć kroki, pomaga podczas pomiaru snu, oraz zlicza liczbę ruchów podczas pływania. Zapewnia dodatkowe statystyki oraz pozwala bez użycia GPS mierzyć codzienną aktywność.
  • barometr z altimetrem – czujniki które zapewniają pomiar ciśnienia oraz wysokości. Choć GPS podaje wysokość bezwzględną nie potrafi on dokładnie zliczać małych zmian wysokości, z czym doskonale radzi sobie altimetr. Barometr może także informować o burzy dzięki wykryciu nagłych zmian ciśnienia.
  • zegarki pozwalają także na podłączenie wielu dodatkowych, zewnętrznych czujników. Wśród nich znajdziemy na przykład: czujniki temperatury, czujniki kadencji (rowerowe) czy czujniki mocy.

Zegarek jako motywator do aktywności

Jeśli masz za sobą nieudane postanowienia w stylu „od jutra zacznę biegać” lub „przed wakacjami zrzucam 10kg” zegarek może być świetnym motywatorem. I chociaż w bieganiu piękne jest to, że nie potrzebujemy niczego aby zacząć, to prawdą jest, że zegarki potrafią świetnie dopingować do osiągnięcia celu. Dlaczego ich motywacja działa? Mam na to kilka teorii:

  • zegarek „nagradza” nas za osiąganie kolejnych celów. W aplikacji Garmin Connect pojawiają się odznaki m. in. za przebiegnięcie (czy przejście) coraz większych dystansów czy też za regularne trenowanie. Choć odznaki mogą wydawać się dziecinne, nie zmienia to faktu, że świetnie działają na naszą psychikę 🙂
  • widzimy swoje postępy w aplikacji. Nic tak nie cieszy, jak widok całego tygodnia wypełnionego zrealizowanymi aktywnościami
  • możemy realizować plan treningowy (np. za pomocą funkcji Garmin Coach), a osiągnięcie celu, jak przebiegnięcie pierwszych 5km czy półmaratonu są wspaniałą nagrodą
Zegarek Garmin Fenix 6 PRO najpopularniejszy zegarek Garmin
Garmin Fenix 6 PRO najpopularniejszy zegarek Garmin

Czy warto kupić zegarek Garmin?

Jeśli biegasz czy uprawiasz triathlon to zegarek Garmin jest najlepszym wyborem. Zegarek będzie też świetnym motywatorem, jeśli ciężko Ci się zmotywować do regularnych ćwiczeń.

Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportem i nie jesteś przekonany czy przekonana do wydawania większej kwoty na sprzęt, którego może nie wykorzystasz, to zapewne warto wstrzymać się z decyzją o kupnie. Jeśli za jakiś czas już mocniej „wkręcisz” się w bieganie, nordic walking czy regularne treningi rowerowe, to naturalnie dojrzejesz do decyzji o potrzebie posiadania treningowego kompana. A wtedy, już z większą świadomością potrzeb, będzie ci łatwiej wybrać zegarek sportowy spełniający twoje potrzeby.

Jakie są opinie użytkowników o zegarkach Garmin?

Użytkownicy zegarków Garmin chwalą stabilność działania, wytrzymałość oraz wzorowe podejście gwarancyjne amerykańskiego producenta. Oczywiście, są to tylko urządzenia elektroniczne i zdarzają się problemy.

Jak znaleźć odpowiedni zegarek Garmin?

Modeli zegarków jest obecnie mnóstwo. Czasy, gdy w ofercie Garmina jednocześnie było kilka wersji dawno minęły. Obecnie modeli zegarków jest kilkanaście, a dodatkowo posiadają różne warianty kolorystyczne.

Co więcej, te same modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje – dotyczy to niektórych zegarków, które mogą mieć odtwarzacz muzyki. Aby porównać zegarki warto zajrzeć na przykład do tabeli porównującej różne modele zegarków Garmin.

1 People reacted on this

  1. Po trzech latach tactical instinct jest już tylko zegarkiem,nic nie działa nawet dolny lewy przycisk,drugi w rodzinie VIVO move 3 czy jak mu tam stracił wyświetlacz po trzech latach,rozlany nic nie widać,badziew za drogi jak na tak krótki czas poprawnego działania.

Dyskusja