Opublikowano: 4 kwietnia 2020 Autor: red. Komentarze: 0
Garmin Quatix 6

Po niedawnej premierze wojskowego Tactix Delta firma Garmin zaprezentowała nowy model dedykowany dla żeglarzy – quatix 6. Zegarek będzie dostępny w dwóch wersjach – quatix 6 oraz quatix 6 Titanium. Ten pierwszy otrzymał szkło Gorilla Glass DX, a drugi szkło szafirowe oraz tytanową bransoletę. Nowe zegarki posiadają wszystkie funkcje oraz cechy zegarków serii Fenix 6. Oznacza to, że mają kopertę o średnicy 47mm, która mieści wyświetlacz kontrastowy o przekątnej 1,3 cala. Bateria pozwoli na pracę do 36 godzin w trybie normalnego zapisu śladu GPS, który można wydłużyć włączając oszczędne ustawienia. W trybie zegarka quatix 6 może pracować maksymalnie nawet przez 48 dni. Quatix 6 posiada wszystkie sportowe funkcje Fenixów 6. Znajdziemy wśród nich: bieganie, rower, pływanie, triathlon, narciarstwo czy golf. Względem poprzednika, którym jest quatix 5 nowy model otrzymał m. in. obsługę map (w tym map morskich BlueChart g3), płatności Garmin Pay, odtwarzacz muzyki czy pulsoksymetr.

Garmin Quatix 6

Funkcje dla wodniaków

Najważniejsze w quatixie 6 są oczywiście funkcje żeglarskie. Wśród nich znajdziemy:

  • SailAssist – zawiera asystenta halsowania oraz pozwala stworzyć wirtualną linię startu,
  • Wyświetlanie informacji z czujników na łodzi oraz z plotera dzięki łączności ANT+,
  • Sterowanie autopilotem,
  • Sterowanie systemem audio poprzez Fusion Link,
  • Tabele pływów,
  • Alarm kotwiczny.

Na zegarku w łatwy sposób zaznaczymy także waypointy. Dedykowany przycisk pozwoli oznaczyć „Człowieka za burtą” (funkcja MOB).

quatix 6 mapa
Wyświetlanie mapy morskiej w quatix 6 Titanium

quatix 6x Solar [przeciek]

W momencie publikacji tego artykułu Garmin ogłosił tylko dwie wersje modeli quatix 6. Przeglądając angielską instrukcję obsługi trafiliśmy na wskazówki dotyczące ładowania słonecznego. Zapewne niebawem pojawi się także wersja quatix 6X Solar z wbudowanym ogniwem słonecznym. Wersja quatix 6X z pewnością będzie miała kopertę wielkości Fenixa 6X, dzięki czemu zyskamy większy wyświetlacz (1,4 cala) oraz jeszcze większą baterię.

Garmin quatix 6x Solar
Angielska instrukcja quatix 6X Solar

quatix 6 – cena i dostępność

Garmin określił cenę qutixa 6 na 699,99€, a wersji Titanium na 999,99€. Zegarki można już zamawiać w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jeszcze nie są dostępne, ale mają pojawić się już w kwietniu.

Historia modeli Garmin Quatix

Quatix 6 to czwarty zegarek amerykańskiego producenta przeznaczony dla żeglarzy. Pierwszy z nich zaprezentowano w roku 2013 i nazwano po prostu quatix. Kolejnym modelem był quatix 3 zbudowany w oparciu o zegarek Fenix 3. Następnie pojawił się Quatix 5, ten z kolei powstał na bazie Fenixa 5. Łatwo zauważyć, że każdy z modeli był bliźniakiem istniejących już modeli serii Fenix. Jednak nie z każdą nową serią Fenixów pojawiają się ich żeglarskie odpowiedniki. Nie było ich dla serii Fenix 2, Fenix Chronos oraz Fenix 5 Plus. Jeśli Garmin nadal będzie trzymał się dotychczasowego schematu, to należy oczekiwać, że w kolejnej serii Fenixów nie zobaczymy już modeli dla żeglarzy i żołnierzy. W związku z rozwojem sytuacji międzynarodowej prace nad nowymi zegarkami zapewne będą przebiegać wolniej i ogłoszenie kolejnej serii Fenixów zapewne nie nastąpi zbyt prędko.

Dyskusja