Opublikowano: 1 stycznia 2021 Autor: red. Komentarze: 0
Garmin Vivoactive 3 Element

Nowy Rok wita nas sporą niespodzianką. Czyżby już od 1 stycznia Garmin zaskoczył nas nowym zegarkiem? I to tańszą odmianą budżetowego Vivoactive 3? Zagraniczne portale informują, że Garmin ogłosił w krajach azjatyckich nowy produkt – Vivoactive 3 Element. Autorzy zastanawiają się czy zegarek pojawi się również w sprzedaży w Europie i USA. Ma to być okrojona w funkcjach wersja modelu Vivoactive 3. Nie posiada m. in. płatności zbliżeniowych Garmin Pay, niektórych funkcji pływackich i golfowych. Występuje w kolorach niedostępnych standardowo, czyli na wiśniowym i błękitnym pasku.

Garmin Vivoactive 3 Element

Szybki fact-checking – czy Element to naprawdę nowy zegarek?

Szybie przeszukiwanie google’a daje nam kilka odpowiedzi. Zegarki faktycznie istnieją i to na oficjalnych azjatyckich stronach Garmina. Można odnaleźć zarówno tabelkę porównawczą, angielską instrukcję obsługi jak i film prezentacyjny. Co ciekawe instrukcja i film pojawiły się w 2019 roku. Z pewnością więc Vivoactive 3 Element żadną nowością nie jest. W dodatku w niektórych krajach (Filipiny) produkt ma już status „discontinued”, czyli nie można go kupić, gdyż zakończyła się jego produkcja. Autor angielskiego artykułu wskazuje, że zegarek właśnie wchodzi do sprzedaży w Indiach, jednak nie zadaje sobie trudu, aby sprawdzić, że zegarki są oferowane przez nieoficjalny sklep. Na oficjalnej indyjskiej stronie Garmina zegarka Element nie odnajdziemy.

Dlaczego zegarek jest, ale go nie ma? Zagadka jednego filmu

Jak pokazaliśmy produkt przez pewien czas był ofertowany w niektórych krajach. Nic nowego, nie raz już Garmin wprowadzał wybrane wersje produktów tylko na wybrane rynku. Ta historia jest jednak niezwykle ciekawa z innego powodu.

Poniżej grafika z wideo prezentującego serię Vivoactive 3. Film nadal znajduje się na oficjalnej polskiej stronie Producenta.

Garmin Vivoactive 3

Jaki zegarek widzimy pierwszy po lewej stronie? Vivoactive 3 Element! Zegarek na niebieskim pasku z białą kopertą nigdy nie zagościł w sprzedaży w żadnych z europejskich krajów ani w Stanach Zjednoczonych. Jak więc do tego doszło, że pojawił się w oficjalnym filmie?

Zapewne Garmin zakładał początkowo produkcję dwóch modeli. Wersji tańszej i droższej. Podobnie miała się rzecz w wypadku budżetowego Forerunnera 35. Po jakimś czasie do sprzedaży wszedł prostszy Forerunner 30 i podobnie jak Element był oferowany w innych kolorach. Z jakiegoś powodu jednak nie zdecydowano się na światową produkcję wersji Element. Kilkaset (a może tysięcy) już wyprodukowanych pierwszych egzemplarzy trafiło na rynek azjatycki.

Dlaczego nie rozpoczęto masowej produkcji Vivoactive 3 Element? Mam dwie hipotezy:

  1. Zbyt duże zapasy lub zbyt wolne wyprzedawanie poprzedniego modelu – Vivoactive HR. Gdy w magazynach czekał jeszcze poprzedni model, nie można było wypuścić modelu w tej samej cenie
  2. Szybkie pojawienie się nowych konkurentów (Polar), co wymusiło przyspieszenie prac na serią Vivoactive 4s oraz Venu SQ, które z większa ilością funkcji pozwoliły utrzymać Garminowi przewagę nad konkurencją w średniej półce cenowej.

Jak widać sytuacja na rynku elektroniki zmienia się tak szybko, że sami Producenci nie potrafią do końca przewidzieć jakie produkty będą sprzedawać w najbliższym roku. Jeśli chcecie dowiedzieć się jednak, jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze prezentacji nowości na 2021, zapraszam do tego wpisu.

Dyskusja