Opublikowano: 16 maja 2020 Autor: red. Komentarze: 0
Zegarek Garmin i koronawirus

Na czwartym najlepszym uniwersytecie na świecie rozpoczynają się badania mające sprawdzić czy noszenie smart zegarków może pomóc we wczesnym rozpoznawaniu zarażeniem koronawirusem i chorobą COVID-19.

Kto może wziąć udział?

W tym momencie trwają zapisy chętnych do udziału w badaniach. Zgłaszać można się poprzez stronę Uniwersytetu. Na tym etapie poszukiwane są osoby, które:

  • Przeszły lub podejrzewano u nich COVID-19,
  • miały styczność z osobami chorymi,
  • są grupą ryzyka ze względu na rodzaj wykonywanej pracy (służba zdrowia, pracownicy handlu).

Osoby zakwalifikowane do badań będą miały za zadanie wykonywanie kilku czynności:

  • Nosić zegarek przez całą dobę,
  • Pobrać specjalną aplikację,
  • Wypełniać codzienną ankietę dotyczącą możliwych symptomów.
Fitness

Potencjalne korzyści badań

Wczesne rozpoznanie symptomów zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19. Jedną z przyczyn obecnej pandemii jest charakterystyka wirusa, który przez dłuższy czas nie powoduje widocznych objawów u zarażonych. Możliwość jego wczesnego wykrycia pozwoliłaby na szybkie odizolowanie chorego i w efekcie znaczący spadek liczby chorych na COVID-19. Jeśli mogłyby w tym pomóc smartwatche, które wiele osób nosi na co dzień, byłaby to świetna wiadomość. Niestety badania mogą potrwać aż 24 miesiące, zatem ich wyników nie poznamy szybko.

Jak smartwatche pomagają chronić się przed COVID-19 obecnie?

Badanie na Uniwersytecie Stanforda może potwierdzić to, na co producenci zegarków sportowych zwracali uwagę już wcześniej. Garmin rozesłał do swoich użytkowników w kwietniu newsletter podpowiadający jak zegarek może pomóc w rozpoznawaniu chorób. W zegarkach sportowych codzienny pomiar tętna oraz pulsoksymetr został wprowadzony, aby sprawdzać reakcję organizmu na wykonany trening i podpowiadać jak dobrze organizm znosi wysiłek. Jednak zmiany tętna, szczególnie jego nienaturalne podwyższenie bez treningu jest jednym z objawów przeziębienia oraz grypy. Prawdopodobnie wysokie tętno może świadczyć także o zarażeniu koronawirusem. Jeśli badania potwierdzą taką zależność do metod walki z wirusem będzie można zaliczyć monitorowanie zdrowia poprzez smartwatche. Biorąc pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych aż 25% kobiet oraz 18% mężczyzn używa urządzeń wearable w skuteczny sposób można by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 i jednocześnie zapewnić większe bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Warto także wiedzieć, że na zegarki Garmin można pobrać specjalną aplikację z Connect IQ. Na bieżąco informuje ona o najważniejszych informacjach związanych z rozprzestrzenianiem się choroby.

źródła: https://www.garmin.com/en-US/blog/health/stanford-medicine-and-scripps-research-call-on-garmin-users-to-help-beat-covid-19/;
https://innovations.stanford.edu/#section-wearables

Dyskusja