Opublikowano: 14 maja 2020 Autor: red. Komentarze: 2
Garmin Varia RTL515

Garmin zaprezentował trzecią już edycję swojego radaru wstecznego, tym razem w dwóch wersjach – Varia RTL515 oraz RVR315. Radary rowerowe Varia, które wykrywają pojazdy zbliżające się zza pleców to innowacyjne rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo, które ma w swojej ofercie wyłącznie amerykański producent. Radary zastępują lusterko i poprawiają świadomość sytuacyjną kolarzy. Pokazują one informację o samochodach odległych nawet do 140 metrów. Dodatkowo wersja Varia RTL515 z wbudowanym światłem czerwonym zwiększa natężenie wraz ze zbliżaniem się pojazdu.

Garmin Varia RVR315

Nowe funkcje radarów Varia

Jeśli znamy poprzedni model radaru – Varia RTL510 zauważymy, że nowa wersja RTL515 z wyglądu niczym się nie różni. W czym tkwi tajemnica nowego radaru? W dodaniu możliwości połączenia poprzez Bluetooth Smart. Dzięki niemu radar sparujemy bezpośrednio z aplikacją Garmin Varia na smartfony. Także inne aplikacje będą mogły wyświetlać dane z radarów. Na ten moment jest to tylko Ride with GPS.

Wyświetlanie danych radaru na telefonie to ciekawa alternatywa dla osób nie posiadających zegarka Garmin czy nawigacji rowerowej. Skoro o nawigacjach mowa – warto wiedzieć, że radary Varia obsługują także produkty konkurentów Garmina jak Wahoo ELEMNT czy Stages L50/M50. Dodatkowo czas pracy RTL515 wydłużono o jedną godzinę oraz wprowadzono funkcję zmniejszającą natężenie światła podczas jazdy w grupie.

Garmin RVR315
Garmin Varia RVR315

Radar Garmin RVR315

Dopiero radar RVR315 możemy nazwać całkowicie nowym produktem. Zasadniczo RVR315 to po prostu RTL515 bez światła. Konsekwencją są oczywiście mniejsze wymiary i lżejsza waga. Katalogowo mniejsza wersja jest tańsza o 50€. Jestem bardzo ciekaw jak wielu sympatyków zyska wersja bez lampki. Różnica cenowa stosunkowo nie jest duża, a przecież lepiej mieć dwa urządzenia w jednym, prawda? Miejmy nadzieję, że nie spotka jej los Varii RTL510 w wersji z dodatkowym wyświetlaczem, która była rzadko wybierana przez użytkowników. Przy nowych radarach nie mamy już możliwości zakupu takiego pakietu. Zamiast specjalnego wyświetlacza możemy przecież używać własnego smartfona.

Ceny i dostępność w Polsce

Varia RTL515 oraz RVR315 powinny trafić do sprzedaży jeszcze w tym kwartale. Ceny nowych radarów w polskich sklepach wynoszą kolejno 909zł oraz 689zł.

2 People reacted on this

  1. RVR315 mija się z celem jesli bez swiatła wytrzymuje jedyne 7h. TO opcja dla rowerów którymi jedziemy do pracy nic więcej. Ale po co zawracać sobie nim głowę jak można kupić nieiwele droży 510 który wytrzyma 15h ze swaitłem. Za to 515 to kopia 510 nic tylko zmodyfikowany software.

    1. Też mocno zdziwił mnie czas pracy RVR315. Przecież jest niewiele mniejszy od RTL510/515. Pytanie czy to nie pomyłka w opisie na stronie Garmina, co regularnie im się zdarza.

Dyskusja