Opublikowano: 14 listopada 2021 Autor: red. Komentarze: 2
Strava aplikacja

Garmin i Strava to dwie aplikacje, które pozwalają oglądać aktywności na telefonie oraz na komputerze. Strava jest najbardziej popularną aplikacją wśród kolarzy, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Garmin Connect to aplikacja niezbędna do wykorzystania pełnego potencjału zegarków i nawigacji rowerowych od firmy Garmin.

Jakie są zalety posiadania konta w Stravie

1. Możliwość śledzenia kolarzy

Znajomych możemy śledzić zarówno poprzez konto Garmin Connect jak i Strava. Jednak nie każdy kolarz posiada Garmina (a więc i Garmin Connect), za to większość posiada Stravę. Pozwala to z jednej strony śledzić naszych ulubionych prosów, czyli gwiazdy peletonu, ale także lokalnych zawodników. Warto śledzić szczególnie tych drugich, gdyż często może się okazać, że znają oni ciekawe trasy, których jeszcze nie próbowaliśmy lub szlifują technikę w miejscach, których nie znamy. Strava jest więc kolarską kopalnią wiedzy.

Oprócz możliwości śledzenia treningów wielu zawodowych kolarzy Strava daje możliwość porównywania się z innymi rowerzystami za pomocą segmentów (Strava segments). Są to odcinki na drogach i ścieżkach posiadające wirtualne linie startu i mety.

2. Segmenty Strava – co to takiego?

Strava zyskała swoją popularność dzięki wymyśleniu idei „segmentów” (Strava segments). Segmenty Strava to umowne odcinki, na których możemy się ścigać. Start i meta są oznaczone wirtualnie. Na szczęście nie musimy kłopotać się tym, gdzie one się znajdują. Aplikacja automatycznie sprawdzi, po których segmentach przejechaliśmy i w jakim czasie. Następnie będziemy mogli porównać się z innymi osobami na tym odcinku.

Co prawda od jakiegoś czasu pełne statystyki segmentów (z danego dnia, miesiąca etc.) są dostępne tylko za opłatą (konto Premium) to ciągle mamy możliwość porównania naszego czasu na danym odcinku z pierwszą najlepszą dziesiątką kolarzy lub kolarek.

Możemy także sprawdzić do kogo należy najlepszy wynik na segmencie. Taka osoba posiada tzw. KOMa, co jest skrótem z ang. wyrażenia King of the Mountain (lub w wersji kobiecej Queen of the Mountain).

Konto w wersji darmowej (Free) ma ograniczone możliwości porównywania się na segmentach, jednak nawet darmowa wersja ma możliwość podpięcia konta Garmin Connect a poprzez nie zegarka czy nawigacji rowerowej. Jeśli będziecie chcieli skusić się na wersję płatną aplikacji to obecna cena wynosi 5$ miesięcznie przy rozliczeniu rocznym. Pełne porównanie wersji Free i Premium znajdziecie na oficjalnej stronie Stravy.

3. Inne możliwości Stravy

Aplikacja jest nieustannie rozwijana i ma wiele innych ciekawych opcji. Wspomnijmy tylko, że możemy nią zapisywać treningi, nie tylko rowerowe, co stało się szczególnie popularne odkąd zamknięto Endomondo. Dodatkowo od niedawna można także w koncie Free podłączyć czujniki tętna z łącznością Bluetooth Smart.

Strava jest znana także z możliwości obdarowywania swoich znajomych Kudosami. Są to polubienia, takie same jak np. na Facebooku. Wiele osób zresztą nazywa Stravę kolarskim Facebookiem. Mamy znajomych, możemy lajkować i komentować ich aktywności, a trening bez Stravy… po prostu się nie liczy 😉

Jakie urządzenia możemy połączyć ze Stravą

Jeśli chcemy automatycznie przesyłać treningi z urządzeń Garmin, Wahoo, Samsung, Fitbit, Polar czy Suunto do Stravy niezbędne jest posiadanie konta w platformie danego producenta (np. Garmin Connect). Jeśli dopiero kupiliście urządzenie i nie macie konta, to zacznijcie od założenia go. Gdy już macie konto np. w Garmin Connect, to właśnie tam najpierw przesyłają się treningi z urządzenia Garmin. Następnie to Strava „zaciąga” sobie treningi z zewnętrznego portalu do siebie.

Jak połączyć konto Strava z Garmin, Polar, Sunnto i Wahoo

Aby połączyć aplikację i konta Garmin Connect i Strava należy:

Łączenie Strava i Garmin

1. Włączyć aplikację mobilną Strava (można to także zrobić przez przeglądarkę internetową).

2. Wchodzimy w ustawienia (ikona koła zębatego) i następnie w „Link Other Services”. Niestety Strava nie ma polskiej wersji językowej.

Instrukcja połączenia konta Strava

3. Klikamy opcję „Connect a device to Strava” czyli w tłumaczeniu „podłącz urządzenie do Stravy”.

Strava, Garmin, Wahoo, Suunto, Polar jak połączyć

4. Wybieramy z listy urządzenie, które posiadamy i logujemy się za pomocą swoich danych do konta (email i hasło).

To sparowaniu kont wszystkie aktywności powinny się przesyłać automatycznie. Jednak Strava będzie pobierać tylko nowe aktywności. Jeśli chcecie pobrać historyczne treningi to trzeba je wyeksportować do pliku *.gpx i ręcznie przesłać do konta na Stravie.

Jeśli macie jakieś problemy lub wątpliwości piszcie śmiało w komentarzach.

2 People reacted on this

  1. Witam ,zakupiłem drugie urządzenie Garmin po zegarku ,licznik 540 i jak zaciąga mi aktywność z zegarka ,widać ikonę i markę zegarka w analizie strawy ,a jak zaciąga aktywować licznika nie ma nic …jak to zmienić gdzie go ustawić ,może szczegół ale drażni 🙂

Dyskusja