Opublikowano: 10 grudnia 2021 Autor: red. Komentarze: 0
Nowości Garmin 2022

Rok 2021 nie przyniósł przełomowych premier wśród produktów marki Garmin. Wszyscy oczekiwali prezentacji Garmina Fenix 7, która niestety nie nastąpiła. Nowy Fenix pozostaje więc najbardziej wyczekiwaną nowością na najbliższy 2022 rok. Sprawdźmy co może pojawić się w najbliższym czasie.

Nowości roku poprzedniego

W roku 2021 Garmin zaprezentował kilka ciekawych produktów, które mogą nam rzucić nieco światła na to, czego możemy oczekiwać w nowym roku. Jakie produkty pojawiły się w 2021?

  • Garmin Lily (zegarek bez GPS) – styczeń.
  • Garmin Enduro (zegarek) – luty.
  • Garmin Rally (czujnik mocy) – marzec.
  • Garmin Venu 2 i Venu 2s (smartwatche z GPS) – kwiecień.
  • Garmin Forerunner 55 (zegarek) – czerwiec.
  • Garmin Forerunner 945 LTE (zegarek) – czerwiec. Niedostępny w sprzedaży w Polsce.
  • Garmin Alpha 10 (GPS do śledzenia psów) – lipiec
  • Approach R10 (monitor uderzeń do golfa) – sierpień
  • Garmin GPSMAP 79 (ręczny GPS na wodę) – październik

Do tej listy dodajmy jeszcze ciekawostkę. W styczniu przypadła 15 rocznica prezentacji Forerunnera 305, pierwszego zegarka z GPS stworzonego z myślą o biegaczach. Wielu osobom zakręciła się zapewne łezka w oku, bo był to niezwykle udany i popularny zegarek. Niesamowite, ile zmieniło się w ciągu 15 lat.

Nowości Garmin 2022
Mniej czy więcej przycisków? Czujnik tętna nowszej generacji?

Nowe funkcje w urządzeniach Garmin

Pomimo braku premier Garmin mocno rozwijał oprogramowanie swoich produktów. Tylko Fenix 6 ma już wersję softu oznaczoną jako 20.00, a w tym roku pojawiło się wiele nowych aktywności jak wyścig na orientację, tenis, tenis stołowy, pickleball, padel,rakiety śnieżne. HIIT, nowe profile rowerowe jak gravel, eMtb, Cyclocross, Commute czy Bike Tour.

Wiele zmieniło się także na mapach i to zarówno w zegarkach Fenix jak i w nawigacjach rowerowych Edge. Garmin stworzył kilka profili (motywów) map, przez co mapy mogą wyświetlać się na różne sposoby. Dzięki temu możemy wybrać schematy kolorów o wyższym kontraście. Zapewne jest to ukłon w stronę użytkowników, którzy polubili proste kolory w nawigacjach Wahoo.

Garmin zaprezentował też nową wersję Connect IQ, która przyniosła zmiany w zakresie wyświetlania na ekranach Amoled. Może to wskazywać na to, że Garmin będzie chciał rozszerzać swoją linię smartwatchy z tego rodzaju wyświetlaczami.

Premiery zegarków 2022

Garmin Fenix 7
Czy Fenix 7 będzie miał ekran Amoled?

Garmin Fenix 7

Kiedy Fenix 7? – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań na forach internetowych. Spekulacji jest mnóstwo, jednak bez konkretnych przecieków, nie wiadomo więc Fenix 7 pojawi się w sprzedaży. Wiele osób oczekuje wersji z ekranem Amoled o wysokiej rozdzielczości oraz wsparcia dla eSim, które zaprezentowano w zegarku Forerunner 945 LTE. Z pewnością zobaczymy też wersje z ładowaniem solarnym, tak jak ma to miejsce w obecnej generacji Fenixa 6. Być może to zegarków trafi możliwość łatwego dogrywania map całego świata poprzez Garmin Express. Mapy to ciągle jedna z największych zalet Garminów, która z wielkimi problemami pojawia się bardzo powoli u konkurencji.

Nowy 2022 rok będzie zapewnie rokiem łączności komórkowej LTE w urządzeniach.

Warto zwrócić uwagę, na pojawienie się w bieżącym roku modelu Enduro. Być może Garmin będzie chciał stworzyć dwie rodziny topowych zegarków. Jedną przeznaczoną bardziej dla sportowców wytrzymałościowych, o dłuższym czasie pracy na baterii i ekranie kontrastowym Memory in Pixel. I drugą przeznaczoną dla szerszego grona użytkowników modeli z ekranem Amoled. Być może jedne będą następcami zegarka Enduro, a drugie pozostaną ciągle Fenixami. Nie da się ukryć faktu, że coraz większa część użytkowników Garminów niekoniecznie używa ich w celach sportowych.

Garmin Venu 2 Plus / Pro

Na stronie techzones.vn pojawiły się zdjęcia rzekomo Garmina Venu 2 Plus z trzema przyciskami po prawej stronie. Trudno powiedzieć ile prawdy może być w tych przeciekach, ponieważ same zegarki wyglądają identycznie jak obecne Venu 2 i Venu 2s. Możliwe więc, że jest to po prostu żart jakiegoś grafika. Jednak może kryć się tutaj ziarnko prawdy. Seria Venu, a wcześniej Vivoactive, to jedne z najpopularniejszych zegarków, w zasadzie smartwatchy Garmin. Brakuje im tylko wsparcia dla LTE i być może właśnie ta funkcja pojawi się w odświeżonym modelu?

Garmin Venu 2 Plus Pro
Garmin Venu 2 Plus, fot. techzones.vn

Premiery nawigacji rowerowych 2022

Nie doczekaliśmy się żadnych premier komputerów i liczników rowerowych w tym roku. Tym bardziej możliwe są premiery na 2022. Szczególnie że pojawiły się już przecieki dotyczące najwyższego modelu, jakim zapewne będzie Garmin Edge 1040. A jeśli pojawi się nowy 1040, to w ślad za nim powinny pojawić się modele Garmin Edge 540, 840, czy 140. Trudno przewidzieć co może się trafić do nowych produktów. Rozsądne wydaje się jednak wyposażenie tych nawigacji GPS w ładowanie solarne. Duża powierzchnia ekranów zwróconych w stronę słońca sprawdzi się dużo bardziej niż małe panele ukryte w ekranach zegarków. Oczekiwałbym także pojawienie się LTE.

Kolejną nowością może być wsparcie dla wielokanałowego GPS, z angielskiego określanego albo jako multi-band GPS lub jako dual-channel GPS. Pozwala on zwiększyć dokładność zapisu śladu w trudnym terenie.

Warto zwrócić uwagę, że choć pojawiły się czujniki mocy w pedałach do MTB – Rally XC 100 i 200, to ciągle Garmin nie ma w ofercie budżetowej wersji czujnika mocy. Być może wreszcie doczekamy pomiaru mocy działającego na zasadzie oporu powietrza, czyli modelu Garmin Rally/Vector Air?

Jakie nowości może zaprezentować konkurencja

Mówi się o tym, że nowy Apple Watch ma mieć swoją bardziej sportową odmianę. Apple już od jakiegoś czasu ma szykować wbudowany czujnik glukozy w swoim zegarku, a połączenie tego ze wzmocnioną obudową może faktycznie okazać się ciekawą alternatywą. Zapewne jednak wszystko będzie ciągle oparte o dotychczasowe oprogramowanie, które zależne jest od zewnętrznych dostawców. Raczej nie ma więc co oczekiwać, że Apple stworzy produkt dla triathlonistów czy zaawansowanych biegaczy.

Wahoo z kolei dodaje kolejne funkcje do swojego pierwszego zegarka Rival. Co prawda ciągle zegarek jest daleko za możliwościami zegarków Sunnto czy Polar, jednak być może i Wahoo zaskoczy premierą Rival 2.

Ciekawostką jest też Coros VERTIX 2, który wprowadził w tym roku wspominany już wielokanałowy GPS. Do tego dodano mapy i muzykę. Dodając do tego niezwykle podobne do Fenixa oprogramowanie trudno oprzeć się wrażeniu

Podsumowanie

Pomimo braków w podzespołach, szczególnie chipów, producenci w 2021 roku zaprezentowali sporo nowości. Można oczekiwać, że rok 2022 także będzie bogaty w nowe urządzenia. Z pewnością istnieje duża szansa na pojawienie się zegarka Fenix 7, który jest najbardziej wyczekiwaną premierą Garmina. Być może już najbliższe targi elektroniki CES 2022 w Las Vegas przyniosą wyczekiwaną premierę. 

Dyskusja