Na portalach aukcyjnych można znaleźć wiele używanych zegarków i urządzeń Garmin. Sprawdź na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby nie zmarnować pieniędzy i cieszyć się z zakupionego zegarka.
Gwarancja dla urządzeń Garmin
Gwarancja jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który należy brać uwagę przy zakupie z rynku wtórnego. Jeśli produkt został zakupiony od polskiego sprzedawcy to obowiązuje dwuletnia gwarancja. Jej podstawą jest dokument zakupu. I zakup zegarka z paragonem lub fakturą od polskiego Autoryzowanego Partnera Garmin jest najpewniejszą zabezpieczenia przy zakupie z drugiej ręki. Najlepiej poszukiwać ofert z oryginalnym dowodem zakupu.
Choć w obiegowej opinii uważa się, że gwarancja liczy się od pierwszego włączenia urządzenia nie jest to prawda. Jeśli początkiem gwarancji byłoby pierwsze użycie zegarka, można by schować go na dwa lata do szuflady. Następnie zgłosić go w czwartym roku od zakupu żądając uznania gwarancji. Jednak tak to nie działa.
Serwis Garmin faktycznie może podejrzeć w systemie datę pierwszej łączności z aplikacją Connect i nie żądać dowodu zakupu. Jednak w praktyce robi tak, gdy dany model zegarka musi być jeszcze na gwarancji, bo od jego premiery nie upłynęły jeszcze 24 miesiące.
Często można trafić na oferty sprzedaży zegarków po wymianie w serwisie Producenta. One również posiadają dwuletnią gwarancję. Poświadczeniem takiej gwarancji jest dokument serwisowy, na którym znajduje się numer seryjny zegarka oraz data wymiany.
Zawsze jest on wysyłany wraz z zegarkiem przez serwis więc jeśli sprzedawca zapewnia o wymianie serwisowej i nowej gwarancji, to powinien on załączyć do zegarka taki właśnie dokument.
Zakup poprzez Allegro i OLX
Warto wiedzieć, że zgodnie z warunkami Garmina dowód zakupu z aukcji internetowych nie poświadczają gwarancji. Przeczytamy o tym w warunkach gwarancji na stronie Producenta. Ważne więc, aby kupując nowe czy używane urządzenie poprzez Allegro, OLX, eBay czy Amazon zwrócić uwagę na to kto jest sprzedawcą i czy otrzymamy ważny dokument sprzedaży stanowiący o pełnej gwarancji.
Najpopularniejsze używane zegarki Garmin – przegląd ofert
- Garmin Fenix 3 – bardzo udany model niegdyś topowego zegarka. Do dziś może konkurować z wieloma nowymi zegarkami konkurencji jak Polar czy Suunto. Wytrzymała konstrukcja, wyświetlacz 1,2″ i długi czas pracy na baterii i wiele aktywności sprawia, że jest to bardzo poszukiwany model. Ponieważ znajdziecie wiele ofert nowszych Fenixów 5 czy 5 PLUS, Fenixy 3 można trafić w bardzo dobrych cenach. Jeśli zegarek był mocno eksploatowany i zdecydujecie się na wymianę baterii to koszt zamiennika wyniesie ok. 50zł.
- Garmin Fenix 5 i 5x – następcy Fenixa 3. Z nowości do Fenixów 5 i 5x w standardzie trafił pomiar tętna z nadgarstka. Fenix 5 ma mniejszą kopertę (47mm) niż Fenix 5x i 3, które mają kopertę 51mm. Warto pomyśleć o modelu Fenix 5x, gdyż występował on wyłącznie w wariancie ze szkłem szafirowym oraz z obsługą map.
- Forerunnery 920xt, 735 – bardzo przyzwoite i lubiane zegarki. Obydwa z funkcjami triathlonowymi (multisport), a więc z pływaniem na basenie i akwenie otwartym. Forerunner 920xt będzie posiadał dłuższy czas pracy na baterii, za to 735 jest mniejszy i lżejszy. Forerunner 735 jest bardzo podobny do bliźniaczego modelu Forerunner 235, ale ma zaawansowane funkcje treningowe i wspomniany już triathlon.
- „Białe kruki” – bardzo wiekowe modele jak Forerunner 310xt, 910, czy nawet Forerunner 305. Zegarki choć często działają bezproblemowo do dnia dzisiejszego mogą mieć po nawet kilkanaście lat. Są duże, a czas pracy na jednym ładowaniu nie powala. Dodatkowo posiadają męczącą (zrywającą się) łączność bezprzewodową poprzez klucz ANT+. Zakup polecany raczej wyłącznie dla celów muzealnych.
Znalazłem używany zegarek w sieci, co dalej?
Warto pamiętać, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do pochodzenia zegarka (np. właściciel nie dysponuje oryginalnym dowodem zakupu) warto skontaktować się z infolinią techniczną firmy Garmin. Numer telefonu dzwoniąc z Polski to +48 22 300 31 55.
Niestety w sieci można znaleźć sporo fałszywych ogłoszeń czy też zegarków pochodzących z podejrzanych źródeł. Jeśli sprzedawca odmawia wysłania nam zdjęcia numeru seryjnego, to najlepiej od razu odpuścić sobie zainteresowanie taką transakcją.
Jeśli sprzedawca udostępni numer seryjny, to kontaktując się z infolinią Garmin konsultant będzie mógł sprawdzić czy zegarek nie został oznaczony przez właściciela jako zagubiony lub co gorsza skradziony.
Będzie można także sprawdzić czy zegarek pochodzi z polskiej dystrybucji. Warto pamiętać, że międzynarodowa gwarancja to rok, i na przykład zegarki zakupione w Stanach Zjednoczonych (gdzie ceny Garminów są niższe m. in. ze względu na niższe podatki) obowiązuje jedynie rok gwarancji.
Czy zdarzają się podróbki zegarków Garmin?
W porównaniu do takich marek jak Casio czy Timex Garmin ustrzegł się podróbek. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że potencjalny złodziej nie tylko musiałby skopiować wygląd, ale także całe oprogramowanie zegarka. Przez to podróbkę Garminów byłoby bardzo łatwo wykryć, gdyż nie dałoby się jej połączyć z aplikacją Garmin Connect i w efekcie funkcjonalność takiej „repliki” byłaby mocno ograniczona. Przynajmniej ten problem odpada przy zakupie używanego zegarka amerykańskiego producenta 🙂